6 Şubat Depremi sonrası sürdürülen psikososyal çalışmalara destek veren meslek grupları üzerinde deneyimin ve müdahale süresinin eşduyum yorgunluğuna etkisi
The effect of experience and intervention duration on emotional fatigue in occupational groups supporting psychosocial studies after the February 6 Earthquake
- Tez No: 964984
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler sonrasında psikososyal destek çalışmalarına katılan meslek gruplarında mesleki deneyim süresi ve müdahale süresi ile eşduyum yorgunluğu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi, afet sonrası psikososyal destek hizmetlerinde görev alan ve kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 155 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde nonparametrik testler, sperman korelasyon analizleri, basit doğrusal regresyon analizleri ve bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. KSE sonuçlarına göre, katılımcıların anksiyete, olumsuz benlik algısı, somatizasyon ve hostilite düzeyleri düşük, depresyon düzeyi ise orta düzeyde saptanmış olup genel psikolojik belirti düzeyi orta düzeyde gözlenmiştir. İTSÖ sonuçları, Kaçınma ve Uyarılma düzeylerinin düşük, Duygusal İhlal düzeyinin ise orta düzeyde olduğunu; genel ikincil travmatik stres düzeyinin ise düşük-orta düzeyde seyrettiğini göstermektedir. Analizler sonucunda, olumsuz benlik algısı ile mesleki deneyim süresi arasında çok zayıf bir ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte, ikincil travmatik stresin alt boyutları olan duygusal ihlal ve uyarılma açısından meslek grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özellikle memurların, duygusal etkilenme ve uyarılma tepkileri açısından psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarına kıyasla daha yüksek düzeyde belirti bildirdikleri görülmüştür. Elde edilen bulgular, afet sonrası psikososyal destek uygulamalarında eşduyum yorgunluğunu ve psikolojik belirti düzeylerini etkileyen başka değişkenlerin de dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between professional experience, duration of intervention, and compassion fatigue among professional groups who participated in psychosocial support efforts following the earthquakes that occurred on February 6, 2023. The sample of the study consisted of 155 individuals who took part in post-disaster psychosocial support services and were reached through snowball sampling. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, the Secondary Traumatic Stress Scale (STSS), and the Brief Symptom Inventory (BSI). Non-parametric tests, Spearman correlation analyses, simple linear regression analyses, and independent samples t-tests were employed for data analysis. According to the BSI results, participants reported low levels of anxiety, negative self-concept, somatization, and hostility, while their depression level was moderate, resulting in an overall psychological symptom level of moderate severity. Findings from the STSS indicated that Avoidance and Arousal levels were low, while Emotional Intrusion was at a moderate level, with overall secondary traumatic stress ranging between low and moderate. The analyses revealed a very weak relationship between negative self-concept and professional experience. Furthermore, significant differences were found among professional groups in the subdimensions of secondary traumatic stress, namely emotional intrusion and arousal. In particular, civil servants reported higher levels of emotional impact and arousal responses compared to psychologists and social workers. These findings highlight the necessity of considering additional variables that may influence compassion fatigue and psychological symptom levels in post-disaster psychosocial support practices.