Üniversite psikolojik danışma ve rehberlik merkezi bir model önerisi
University psychological counseling and guidance center a model proposal
- Tez No: 997375
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASLAN MUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite psikolojik danışma ve rehberlik merkezleri özelinde yükseköğretimde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri için uzman görüşlerine dayanan bir model önerisi sunmaktır. Yapılan literatür taramasında yükseköğretim öğrencilerinin yaklaşık dörtte birinin depresyon gibi duygu durum sorunlarıyla baş etmeye çalıştığı görülmüştür. Öğrencilerin birçok psikososyal sorunu vardır. Yükseköğretimde verilen rehberlik hizmetlerinin yeterliliği ise sorgulanır düzeyde kalmaktadır. Bu durum bir model önerisi ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada ulusal ve uluslararası hizmet standartları ile rehberlik modelleri incelenmiş ayrıca mevcut yükseköğretimde rehberlik model önerileri değerlendirilmiştir. Araştırma keşfedici sıralı karma yöntem kullanılarak yapılmıştır. Delphi ve anket yöntemi kullanılan çalışma için amaçlı örnekleme ile uzman seçimi yapılmıştır. Delphi yöntemi sürecine 13 ve anket sürecine 27 uzman katılmıştır. İlk turda ve ankette katılımcılara bir üniversite psikolojik danışma ve rehberlik merkezinde olması gereken yapısal ve işleyiş özellikleri, görev yapacak uzmanların özellikleri ve sayısının nasıl belirleneceği ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuştur. Delphi sürecinin ilk turunda ileri sürülen 120 öneri içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Muğlak ifadelerin çıkarılması, aynı anlama gelen önerilerin birleştirilmesi, soruya cevap niteliği taşımayan maddelerin çıkarılmasıyla 70 öneri sürece dahil edilmiştir. Delphi ikinci turunda 70 maddenin 44'ü üzerinde uzlaşı sağlanmıştır. Üçüncü turla birlikte toplam 46 madde üzerinde uzlaşı sağlanmıştır. Delphi sürecine katılımın düşük olma ihtimali sebebiyle Delphi ikinci turu anketi farklı bir uzman grubuna daha iletilmiştir ve Delphi süreciyle farklılık gösteren bulgular karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda 46 madde üzerinde görüş birliği sağlanmıştır ve bu maddeler model önerisinde sunulmuştur. Uzmanlar merkezlerin işleyiş ve fiziksel açıdan özerk olması, öğrenciye yönelik ücretsiz hizmetler sağlaması gerektiğine ve disiplinler arası bütüncül bir bakış açısıyla çalışmanın önemine değinmişlerdir. Farklı uzman gruplarının bir arada çalışması, yeterli fiziksel ve maddi imkanların sağlanması, acil durum eylem planlarının hazırlanması, süpervizyon desteği sağlanması, hizmetlere yönelik değerlendirme çalışmalarının yapılması, araştırma işlevine sahip olunması da belirtilen özellikler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to propose a model for psychological counseling and guidance services in higher education, specifically for university psychological counseling and guidance centers, based on expert opinions. The literature review revealed that approximately one quarter of higher education students struggle with mood-related problems such as depression. Students experience numerous psychosocial problems, while the adequacy of guidance services provided in higher education remains questionable. This situation gives rise to the need for a model proposal. In this study, national and international service standards and guidance models were examined, and existing model proposals for guidance services in higher education were also evaluated. The research was conducted using an exploratory sequential mixed-methods design. Experts were selected through purposive sampling for the study, in which the Delphi technique and a survey method were employed. 13 experts participated in the Delphi process, and 27 experts took part in the survey process. In the first round and in the survey, experts were asked open-ended questions regarding the structural and operational characteristics that should be present in a university psychological counseling and guidance center, as well as the qualifications of the professionals to be employed and criteria for determining their numbers. In the first round of the Delphi process, 120 proposed items were evaluated through content analysis. By eliminating ambiguous statements, merging items with similar meanings, and removing items that did not directly address the research question, 70 items were included in the process. In the second round of the Delphi process, consensus was reached on 44 of the 70 items. With the third round, consensus was achieved on a total of 46 items. Due to the possibility of low participation in the Delphi process, the second-round Delphi questionnaire was also administered to a different group of experts, and findings that differed from those of the Delphi process were compared. As a result of the comparison, consensus was reached on 46 items, and these items were presented in the model proposal. Experts emphasized that centers should be operationally and physically autonomous, offer free services to students, and adopt an interdisciplinary and holistic approach. Additionally, key features identified include collaboration among diverse specialist groups, the availability of adequate physical and material resources, the development of emergency action plans, the provision of supervision support, systematic service evaluation, and the inclusion of a research function.