Acetabulum kemik yapısı ve çevre nörovasküler yapıların topografik anatomisi
Acetabular bony structure and the topographic anatomy of the adjacent neurovascular structures
- Tez No: 453893
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TUNA KARAHAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Anatomi, Anatomy
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma çimentosuz total kalça artroplastisi uygulanırken vida tespiti esnasında risk altında bulunan nörovasküler yapıların tespiti, acetabular kemik stoğunun incelenmesi ve transacetabular vida yerleştirilmesi için ideal bölgeler ve vida boylarının belirlenebilmesi amacı ile yapılmıştır Bu amaçla 50 hastanın her iki kalçası radyolojik olarak BT ile, 50 kemik acetabulum ve 3 kadavra pelvisi klinik olarak değerlendirilmiştir. Her acetabulum 12 eşit kadrana ve 36 bölgeye ayrılarak her bölgedeki kemik kalınlıkları ve komşu nörovasküler yapılarla ilişkileri araştırılmıştır. Her bölgedeki kemik kalınlıkları ile acetabulum çapı arasında oransal bir ilişki araştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda acetabulum'da birinci kadranın dış bölgesine 3cm'den kısa; ikinci kadranın dış ve orta bölgelerinin“B”çizgisine komşu yarılarına 3cm'den kısa; beşinci kadranın orta bölgesine 5 cm'ye kadar; altıncı kadranın orta bölgesine 5 cm'ye kadar ve dış bölgenin“B”çizgisine komşu yarısına 4 cm'ye kadar, ayrıca yedinci kadranın dış bölgesine 5 cm'ye kadar vida yerleştirilmesi güvenli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to determine the neurovascular structures under the risk of injury during transacetabular screw fixation for the cementless acetubalar cups of total hip arthroplasty, and to investigate the regional bony stock of the acetabulum, also to determine the optimal lenght and localisation of the transacetabular screw placement. Pelveses of 50 patients were examined radiologically by CT, 50 bony acetabulums and 3 cadavery pelveses were examined clinically. Each acetabulum was sliced to 12 equal quadrants and 36 regions. Bone thicknesss and the relationship to the adjacent neurovascular structures of the each regions were noted. The safe zones and the ratio of the bone thickness to the diameter of the acetabulum investigated. Our study revealed that; screws shorter than 3 cm can be placed to the outher region of the first quarant, middle and the outher region of the second quadrarnt, screws shorter than 5 cm can be placed to the middle regions of the fifth and the sixth quadrants and the outher region of the seventh quadrants, screws shorter than 4 cm can be placed to the outher region of the sixth quadrants.