Farklı iskeletsel sınıf III maloklüzyon tiplerinde kraniofasiyal yapıların karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative evaluation of craniofacial structures in different skeletal class III malocclusion types
- Tez No: 453898
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İskeletsel Sınıf III maloklüzyonlar sefalometrik olarak değerlendirildiğinde, farklı alt gruplara sahip olsa da, klinik olarak negatif overjet ve konkav profil tüm tiplerinin ortak bulgusudur. Bu nedenle bu tez çalışmasının amacı, iskeletsel Sınıf III maloklüzyonun 3 farklı tipinin; maksillar retrognati, mandibular prognati ve her ikisininin kombinasyonu olan bimaksiller Sınıf III'ün birbiriyle; kranio-dentofasiyal yapılar ve nazo-orofarengeal havayolu bakımından karşılaştırılarak incelenmesi ve farklı iskeletsel Sınıf III maloklüzyonların ortaya çıkmasında etkili faktörlerin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, ANB açısı negatif değerlerde ve dikey yön büyümesi normodiverjan olan (GoGn/SN= 32º ± 6), büyüme ve gelişimin sonlandığı ve/veya pubertal atılım sonrası dönemde bulunan 60 bireye ait lateral sefalometrik film bu tez çalışmasında inclenmiştir. İskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip bireyler, Steiner (SNA= 82º, SNB=80º) ve Mc Namara (Na.Perp-A= 0,1mm, Pg-Na.perp= -4,+2mm) sefalometrik film analizlerinin sonuçlarına göre; maksillar retrognati, mandibular prognati ve hem maksiller retrognatinin hem de mandibular prognatinin bir arada görüldüğü bimaksiller Sınıf III olarak alt gruplara ayrılmıştır. Buna göre; her iki analizin sonuçlarına göre de aynı gruba giren bireyler çalışma kapsamına alınmıştır. Her bir iskeletsel Sınıf III grubu, benzer şekilde 20 bireyden oluşmaktadır. Lateral sefalometrik filmlerde yapılan iskeletsel, dental ve havayolu ölçümleri sonucunda; iskeletsel Sınıf III maloklüzyonun alt grupları arasında şu farklılıklar önemli bulunmuştur: maksiller korpus uzunluğunun maksiller retrognati ve bimaksiller Sınıf III gruplarında azaldığı, effektif mandibular uzunluğun mandibular prognati grubunda arttığı, Saddle (Eyer) açısının mandibular prognati grubunda daraldığı ve yine mandibular prognati grubunda üst kesici dişlerin dental kompenzasyon nedeniyle daha protrüziv konumda bulunduğu ve simfiz genişliği ve oranının azaldığı saptanmıştır. Havayolu değerlendirmesinde, nazofarengeal havayolunun maksiller retrognati ve bimaksiller Sınıf III gruplarında daha dar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Class III malocclusion, is one of the most common abnormality in orthodontics. When it is analyzed cephalometricly different subgroups can be seen in this malocclusion. Nevertheless, negative overjet and the concave profile in the patients are the characteristic features in all types of skeletal Class III malocclusion. Thus, The aim of this study was to investigate the craniofacial structures, dentoalveolar relations and naso-oropharengeal airway dimensions of three different skeletal Class III malocclusion types; maxillary retrusion, mandibular protrusion and the combination of maxillary retrusion and mandibular protrusion comparatively, and also to determine the etiological factors behind developing those different subgroups of skeletal Class III malocclusion. 60 patients with negative ANB angle and normodivergent growth pattern (GoGn/SN= 32º ± 6) were included to our study for this purpose. The patients were either adult whom had thier skeletal growth ended or they were at th ost peak pubertal growth and development. The study population was created ussing pre-treatment lateral cephalometric radiographs to classify the patients into three different subgroups according to the position of maxilla and the mandible in relation to the cranial base in both of Steiner (SNA= 82º, SNB=80º) and Mc Namara (Na.Perp-A= 0,1mm, Pg-Na.perp= -4,+2mm) cephalometric analyses. The subjects exhibiting inconsistencies between SNA and Na.Perp-A or between SNB and Pg-Na.Perp were excluded from the study population so that to eliminate the probability of methodological errors. Each Class III subgroup (maxillary retrusion, mandibular protrusion and the combination of maxillary retrusion and mandibular protrusion) consisted of 20 subjects. Skeletal, dental and airway measurements which were performed on the lateral cephalometric radiographs have showed that: maxillary corpus length was found to be significantly smaller in both of maxillary retrusion and bimaxillar (maxillary retrusion/mandibular protrusion) Class III subgroups, mandibular effective length was significantly greater in mandibular protrusion Class III subgroup and the Saddle Angle was found to be more constricted in the same group. On the other hand, mandibular protrusion Class III subgroup exhibited more protruded upper incisor teeth which might be due to the dentoalveolar compensation mechanism. Also, mandibular symphisis width and ratio were found to be smaller in mandibular protrusion Class III subgroup. Nasopharengeal airway dimensions were significantly smaller in both of maxillary retrusion and bimaxillar (maxillary retrusion/mandibular protrusion) Class III subgroups.