İskeletsel sagital maloklüzyonların gülümsemeye etkisinin 3 boyutlu yüz görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of skeletal sagittal malocclusions to smile with 3D face imaging method
- Tez No: 638557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL EVREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı iskeletsel sagital maloklüzyonlara sahip bireylerin istirahat ve gülümseme sırasında yüz yumuşak doku değerlerini üç boyutlu görüntüler ile analiz etmek ve istirahat pozisyonundan gülümseme pozisyonuna geçerken oluşan değişiklikleri değerlendirmektir. Çalışmamızda iskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyon olmak üzere toplam 3 grup bulunmaktadır. Her grup 14 ila 25 yaş aralığında 30 bireyden oluşmaktadır. Toplam 90 bireyin istirahat ve sosyal gülümseme pozisyonunda üç boyutlu stereofotogrametrik görüntüleri elde edilmiştir. Üç boyutlu görüntüler üzerinde doğrusal, açısal ve oransal ölçümler yapılmıştır. Çalışmamızın verilerine göre istirahat ve gülümseme alt dudak uzunluğu, yumuşak doku konveksite açısı ve üst dudak açısı iskeletsel Sınıf III hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Gülümseme alt dudak açısı, istirahat burun ucu protrüzyon açısı ve keser diş görünüm miktarı iskeletsel Sınıf III hastalarda daha düşük bulunmuştur. İstirahat pozisyonundan gülümseme pozisyonuna geçiş sırasında yumuşak dokularda anlamlı değişiklikler meydana gelmiştir. Tüm gruplarda alt dudak açısı ve burun ucu belirginlik açısında düşüş görülürken diğer açısal değerlerde artış söz konusudur. Gülümseme sırasında tüm gruplarda burun genişliği, filtrum genişliği ve ağız genişliğinde artış görülürken üst dudak uzunluğu, üst dudak vermillion uzunluğu, alt dudak uzunluğu ve alt dudak vermillion uzunluğunda düşüş görülmüştür.İstirahat pozisyonundan gülümseme pozisyonuna geçiş sırasında yumuşak dokularda anlamlı değişiklikler meydana gelmiştir. Üç boyutlu stereofotogrametri yöntemi; yumuşak dokuların görüntülenmesinde kullanılan, radyasyon içermeyen, kısa zaman aralıkları ile tekrarlayan görüntüler alınmasına izin veren hızlı ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyse face soft tissue values of patients who have different skeletal sagittal malocclusions with 3D face imaging method during resting and smiling and evaluate changes that occur while passing from rest to smile positions. In our study, there are 3 groups including skeletal Class I, Class II and Class III malocclusions. Each group consists of 30 patients with age between 14-25. 3D stereophotogrametric images of 90 patients were obtained during resting and social smiling positions. Linear, angular and proportional measurents were made with these 3D images. According to the data of our study, rest and smile lower lip length, soft tissue convexity angle and upper lip angle were found higher in skeletal Class III patients. Smile lower lip angle, resting nose tip protrusion angle, and incisor's teeth appearance amount were lower in skeletal Class III patients. During transition from rest to smile position, significant changes occurred in soft tissues. In all groups, there is a decrease in lower lip and nasal tip clarity angle, while other angular values increase. During smiling, nasal, filtration and mouth width increased in all groups but upper lip length, upper lip vermillion length, lower lip length and lower lip vermillion length decreased. Significant changes in soft tissues occurred from rest to smile position during imaging. 3D stereophotogrammetry method is fast, reliable and doesn't contain radiation and also allows researcher to take repetitive images in short time intervals.