Tam dişsiz alt çenenin all-on-4 implant tedavisinin biyomekanik analizi
Biomechanical analysis of all-on-4 implant treatment for edentulous mandible
- Tez No: 453908
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE FUNDA AKALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tam dişsiz alt çenenin rehabilitasyonu; 2-4 implant kullanılarak overdenture şeklinde, implant doku destekli hareketli protezlerle veya 6-8 implant kullanılarak, implant destekli sabit protezlerle yapılabilir. Hastalar overdenture tipi protezin kullanımını total protez kullanımına göre daha rahat bulsalar da; sabit protezin kullanımını tercih etmektedirler. Biyomekanik analizler 5. ya da 6. implantın mekanik açıdan gereksiz olabileceğini belirlemiş; All-on-4® tüm ark restorasyonun tanıtılmasına izin vermiştir. Çalışmada; tam dişsiz mandibulanın All-on-4® tasarımı ve olası 4 farklı sabit implant destekli protez planlamasıyla tedavisinin; 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Tam dişsiz mandibula için 5 farklı tedavi planlaması oluşturulmuştur: (1) Altı implant; 3 parça, (2) 6 implant; tek parça, (3) 4 implant; All-on 4®; 3ve 6 konumunda, (4) 4 implant; aksiyal 3 ve 6 konumunda, (5) 4 implant; aksiyal 3 ve 4 konumunda. Protezlerde 2 farklı altyapı materyali (titanyum ve krom-kobalt) kullanılarak toplam 5 model oluşturulmuş ve 30 analiz yapılmıştır. Yüklemeler 3 farklı koşulda (3, 3456 ve 34567 no'lu diş bölgelerinden tek taraflı) yapılarak, sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre tedavi planlamaları, altyapı materyalleri ve yükleme koşulu; materyaller, implant ve kemikte oluşan gerilmelerin yoğunluğu ve lokalizasyonu açısından fark yaratmıştır. Krom - kobalt altyapı materyali; bünyesinde daha fazla gerilmeye sahip olurken, özellikle splintlemenin sağlandığı tedavi planlamalarında implantlar ve kemiğe daha az gerilim iletmiştir. İmplant sayısının 6 yerine 4 oluşu; distaldeki implantın konumu ve dolayısıyla eğimine bağlı olarak farklı gerilme modelleri oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
The rehabilitation of edentulous mandible can be achieved by using implant retained overdentures with 2 or 4 dental implants or implant supported fixed prostheses with 6 or 8 dental implants. Although patients can tolerate the overdentures easier than complete dentures, they more prefer using fixed prostheses. Biomechanical analysis reported that its no need to use fifth or sixth implants with regard to stress transmitted to implants and supporting alveolar bone and allowed to introducing of All-on 4® concept. The aim of the study was to investigate the treatment of the edentulous mandible with All-on 4® concept and four alternative implant supported fixed denture designs by using a three dimensional finite element analysis. Five different treatment planning were created for the edentulous mandible: (1) Six dental implants; three units, (2) six dental implants; single unit, (3) four dental implants; All-on 4® concept; in tooth # 3 and # 6 locations, (4) four dental implants; axially; in tooth # 3 and tooth # 6 locations, (5) four dental implants; axially; in tooth # 3 and tooth # 4 locations. Totally 5 finite element analysis models were prepared by using two different framework materials (cobalt-chrome and titanium) for the dentures and 30 analysis were completed. The loadings were made in three different conditions (from 3, from 3456 and from 34567 unilaterally) and the results were evaluated. According to results, the type of the treatment planning, framework material, loading condition have caused a difference in the density and the location of stress occuring in implants, framework materials and supporting alveolar cortical and trabecular bone. Cobalt-cromium, as a framework materail, caused less stress transmitted to implants and the alveolar bone compared to titanium, especially for the splinted treatment planning, although having more stress in its self structure. Using 4 dental implants instead of 6 in the treatment planning, created different stress models in according to the location and consequently the location of the distal implants.