Arıcılık işletmelerinin teknik ve ekonomik analizi; Ege Bölgesi örneği
Technical and economic analysis of the beekeeping enterprises; Agean Region sample
  1. Tez No: 453909
  2. Yazar: MUSTAFA BAHADIR ÇEVRİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN SAKARYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Veteriner Hekimliği, Economics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araştırma kapsamında Muğla, Denizli ve Aydın illerinde bulunan arıcılık işletmelerinin teknik ve ekonomik analizi gerçekleştirilmiş olup, buna ilaveten destekleme, örgütlenme ve üretimden pazarlamaya kadar olan süreçte sektörde yaşanılan sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara somut çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın gerecini Muğla, Denizli ve Aydın illerinde aktif olarak arıcılık faaliyeti gerçekleştiren, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'ne kayıtlı olan, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 73 adet arıcılık işletmesi ile yüz yüze görüşülerek anket formu ile 2013-2014 yıllarına ait veriler oluşturmuştur. Çalışmada 30-150 arası arılı kovana sahip işletmeler küçük, 151-300 arılı kovana sahip işletmeler orta, 301 ve üzeri sayıda arılı kovana sahip işletmeler büyük ölçekli işletmeler olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma kapsamında arıcılık işletmelerinde maliyeti oluşturan masraf unsurlarının yüzde dağılımı şu şekildedir; arı besleme %22,27, toplam işçilik %14,72, yıllık yardımcı malzeme %6,54, pazarlama %3,83, nakliye ve kovan konaklama %13,39, veteriner-sağlık %5,14, kredi faizleri %1,40, diğer giderler %13,24, genel idare giderleri %2,42, alet-ekipman %17,05 olarak tespit edilmiştir. Arıcılık işletmelerinde 1 kg balın üretim maliyeti küçük ölçekli işletmelerde 8,53 TL, orta ölçekli işletmelerde 5,48 TL, büyük ölçekli işletmelerde 4,96 TL olarak bulunmuştur. İller itibariyle 1 kg balın üretim maliyeti Aydın'da 4,45 TL, Denizli'de 10,3 TL, Muğla'da 6,37 TL, tüm işletmeler genelinde 1 kg balın üretim maliyeti 6,76 TL olarak hesaplanmıştır. Arıcılık işletmelerinde kovan başına elde edilen net kâr küçük ölçekli işletmelerde 111,95 TL, orta ölçekli işletmelerde 78,19 TL, büyük ölçekli işletmelerde 96,42 TL olarak bulunmuştur. İller itibariyle bir arılı kovandan elde edilen net kâr Aydın'da 129,28 TL, Denizli'de 95,44 TL, Muğla'da 72,04 TL, iller-ölçekler geneli ortalama olarak 96,95 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technical and economic analysis of the beekeeping enterprises, located in the provinces of Muğla, Denizli and Aydın was performed within the scope of the research. This research was performed in order to determine the problems experienced in the sector in the process from support, organization, production to marketing and also propose concrete solutions for these problems. The research tool was composed of the data belonging to 2013-2014 through the questionnaire conducted by meeting face to face with 73 beekeeping enterprises which actively engage in beekeeping in Muğla, Denizli and Aydın, are registered to the Turkish Beekeepers Association and were selected through stratified random sampling method. In this study, the enterprises with 30-150 bee hives were classified as the small small-sized enterprises, with 151-300 bee hives as the medium-sized enterprises and with 301 and above as the large-sized enterprises. The percentage distribution of the cost items in the beekeeping enterprises is as follows; bee feeding 22.27%, 14.72% total labor, auxiliary materials annual 6.54%, 3.83% marketing, transport and accommodation hive 13.39%, veterinary health cost 5,14%, interest on loans 1,40%, other expenses 13.24%, general administrative expenses 2.42%, tools and equipment was determined to be 17.05%. The production cost of 1 kg honey in the beekeeping enterprises were found as; 8,53 TL in small-sized enterprises, 5,48 TL in medium-sized enterprises and 4,96 TL in large-sized enterprises. As per the provinces, the production cost of 1 kg honey was calculated as 4,45 TL in Aydın, 10,3 TL in Denizli, 6,37 TL in Muğla and the production cost of 1 kg honey was calculated as 6,76 TL throughout the companies. The net profit obtained per hive in the beekeeping enterprises was found as 111,95 TL in small-sized enterprises, 78,19 TL in medium-sized enterprises and 96,42 TL in large-sized enterprises. Net profit obtained from the bee hives as per the provinces were calculated as 129,28 TL in Aydın, 95,44 TL in Denizli, 72,04 in Muğla and also averagely 96,95 TL across the provinces-scales.