Kanser hücrelerinde anjiyogenik faktörlerin ekspresyonuna kemoterapinin etkilerinin incelenmesi
The effects of chemotherapeutic drugs on angiogenic factor expression in cancer cells
  1. Tez No: 453911
  2. Yazar: MÜGE ÖÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Konvansiyonel kemoterapi uygulamalarında tümör hücrelerinin yanı sıra vücuttaki normal hücreler de zarar görmektedir. Tümör dışındaki hücrelerin gördüğü zarar genel olarak kemoterapi ilaçlarının doz ve kullanım sıklığını belirleyen en önemli faktördür. Rutin uygulamalarda genel olarak hastaların tolere edebileceği maksimum dozlar seçilerek tedavi ajanları uygulanmaktadır. Metronomik dozların ne kadar olması gerektiği konusunda klinik veri olmasına karşın bu dozların biyolojik etkinliği konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Bu tez çalışmamızda klinikte gastrointestinal tümörlerin tedavisinde sıklıkla kullanılan 5-florourasil, irinotekan ve oksaliplatin kemoterapi ilaçlarının metronomik olarak kullanılabileceği dozları in vitro etkinlik açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, solid tümör tedavisinde sıklıkla kullanılan 5-fluorourasil, irinotekan ve oksaliplatinin insan kanser hücre hatlarında (HT-29: kolon kanser hücresi, MCF-7: meme kanseri hücresi ve LNCaP: prostat kanseri hücresi) öncelikle MTT testi ile IC50 dozları belirlenmiştir. Daha sonra söz konusu ilaçların IC50 dozları ve bu dozların %10, %1 ve %0,1 lik dozlarının tümör hücrelerinde VEGF-A, bFGF, MMP-9, PDGF-B, IL-8 gibi anjiyojenik faktörlerin yapımı üzerindeki etkileri hem mRNA düzeyinde eş zamanlı PZR hem de besiyerine salgılanan sitokin düzeyinde ELIZA yöntemleri ile araştırılmıştır. 5FU, irinotekan ve oksaliplatin tümör hücrelerinde anjiyojenik faktör yapımı üzerindeki etkileri farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Conventional chemotherapy regimens damage tumor cells as well as normal cells in the body. The damage to normal cells including bone-marrow cells usually limits the dose and frequency of conventional chemotherapy regimens. Maximum tolerated dose levels are usually preferred in conventional regimens. Recently, metronomic chemotherapy which defined as the use of chemotherapy drugs at the lowered doses with prolonged schedule has been widely used especially in heavily pre-treated patients. Metronomic use of chemotherapeutic drugs mainly induce apoptosis of tumor and endothelial cells. However, there is no consensus on the doses of metronomic use of conventional drugs based on their mechanisms of action. In the current study we aimed to assess the in vitro efficacy of different low doses of 5-FU, irinotecan and oxaliplatin, which are the widely used drugs in solid tumors with regard to their effects on angiogenic factor production in tumor cells. We first determined the IC50 doses of the drugs by using MTT test in human tumor cell lines including the HT-29 (colon cancer cell line), the MCF-7 (breast cancer cell line) and the LNCaP (prostatic carcinoma cell line) cell lines. Then we tested the doses of IC50 and 10%, 1% and 0,1% of IC50 of the drugs in order to determine their effects on VEGF-A, bFGF, MMP-9, PDGF-B, IL-8 production in tumor cell lines by using qPCR and sandwich ELISA methods. 5FU, irinotecan and oxaliplatin revealed different results on angiogenic factor prouduction in tumor cells.