2010-2015 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında takip edilen, serebrovasküler hastalık geçiren çocukların klinik, radyolojik ve laboratuvar bulguları
Clinical, radiological and laboratory findings in children with cerebrovascular disease followed in University of Uludağ Faculty of Medicine Pediatric Clinic, between 2010 and 2015
- Tez No: 453937
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT OKAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada U.Ü. Tıp Fakültesi'nde Ocak 2010-Aralık 2015 tarihleri arasındaki 6 yıllık süreçte iskemik inme, hemorajik inme ve sinovenöz tromboz tanıları ile Çocuk Nöroloji polikliniklerinde ayaktan takip edilen veya serviste yatırılarak tedavi edilen 62 olgu; inme alt tipi, yaş, cinsiyet, başvuru yakınmaları, protrombotik faktörler, altta yatan hastalık, ekokardiyografi ve elektroensefalografide patolojik bulgu, görüntülemede tercih edilen yöntemler, nörolojik kayıp ve laboratuvar bulguları incelenmiştir. Çocuklarda inme nadir görülür fakat çocukluk çağı ölümleri arasında ilk 10 neden içerisinde yer alır ve yaşayanlarda morbidite yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, 62 cases of ischemic stroke, hemorrhagic stroke and sinovenous thrombosis diagnosed between January 2010 and December 2015 at Uludağ University Faculty of Medicine and monitored by pediatric neurology outpatient policlinic or hospitalized and treated by the clinic during this six year period, stroke subtype, age, gender, referral complaints, prothrombotic factors, underlying disease, pathologic findings on echocardiography and electroencephalography, preferred methods for imaging, neurological loss and laboratory findings were investigated. Stroke in children is rare but is among the top 10 causes of childhood mortality and its morbidity among the living is high.