Küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan olgularda prognostik faktörler ve PET/BT'deki suv/max değerlerinin prognostik önemi
Prognostic factors in non-small cell lung cancer patients and prognostic importance of PET/CT suv max value
- Tez No: 453938
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKKAN EVRENSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışma küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olan olgularda, florodeoksiglukoz-pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi'de (FDG-PET/BT) maksimum standart uptake değerinin (SUV max) sağkalım ile ilişkisini belirlemek ve olguların demografik bilgileri ve laboratuvar verilerinin sağkalıma etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Kasım 2010–Nisan 2016 tarihleri arasında merkezimize başvuran, kesin tanı almış ve evrelemesinde FDG-PET/BT kullanılan 108 KHDAK'lı olgunun dosyaları retrospektif olarak incelendi. Başta kitlenin FDG-PET/BT'deki SUV/max'ı olmak üzere, prognozu etkileyen klinik, histopatolojik ve laboratuvar parametreleri kaydedilerek istatistiksel analiz yapıldı. Hastaların 100'ü (%92.6) erkek, 8'i (%7.4) kadındı. Hastaların ortalama yaşı 63.4 ± 8.05 yıldı. Hastalar demografik özellikleri, labaratuvar parametreleri ve SUV/max değerlerine göre 2 gruba ayrıldı. Çalışmada, SUV/max 12'den düşük olması, yüksek laktat dehidrogenaz (LDH) düzeyi, yüksek nötrofil/lenfosit oranının 12 aylık sağ kalımı olumsuz etkilediği görüldü. Sonuçlar, KHDAK'lı olguların, sağkalım süresinde kitlenin FDG-PET/BT'deki SUV/max değerinin önemli rolü olduğunu düşündürtmüştür, serum LDH değeri ve nötrofil lenfosit oranının bilinmesi daha iyi prognostik değerlendirme sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study planned to investigate the maximum standard uptake values (SUV/max) at fluorodeoxyglucosepositron emission tomography/computed tomography (FDG-PET/CT) whether associated with survival or not and the effect of demographic information and laboratory data on survival in non-small cell lung cancer (NSCLC) patients. This study was created by examining retrospectively the records of 108 patients with NSCLC that received a definitive diagnosis and FDG-PET/CT used for staging in our center between November 2010-April 2016. Especially FDG-PET/CT, SUV max and the other clinical, histopathologic and laboratory parameters that effects prognosis were recorded and statistical analysis was performed. One hundred (92.6%) of the patients were men and 8 (7.4%) were women. The average age of patients was 63.4 ± 8.05 years. Patients were divided into two groups based on laboratory parameters, demographics and SUV/max values. The study showed that; low involvement SUV/max, high lactate dehydrogenase (LDH) levels, high neutrophil/lymphocytle ratio, negative on 12-month survival. It was considered that SUV/max plays an important role in the survival period of NSCLC patients. Knowledge of serum LDH values and neutrophil/lymphocytle ratio may provide a better prognostic evaluation.