Obez hastalarda koruyucu ventilasyon uygulamasında düşük ve yüksek peep uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of application of low and high peep during protective ventilation in obese patients
- Tez No: 453950
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Obez hastalarda ideal intraoperatif koruyucu ventilasyon stratejisi tartışmalıdır. Çalışmamızda, laparoskopik cerrahi uygulanacak obez hastalarda, vital kapasite manevrasını (VKM) takiben farklı tidal volüm (TV) ve pozitif ekspirasyon sonu basıncı (PEEP) kombinasyonlarının hemodinami, ventilasyon ve oksijenasyon parametreleri ve spirometrik ölçümler üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç-yöntem: Etik komite ve hasta onamı alındıktan sonra, genel anestezi altında laparoskopik abdominal cerrahi uygulanacak, ASA II-III sınıfı, vücut kitle indeksi 30-50 kg/m² olan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Anestezi ve analjezi standardize edildi. Hastalar randomize 2 gruba ayrıldı. Vital kapasite manevrası (8 sn süre ile 40 cm H₂O havayolu basıncı) sonrası Grup 1'e (n=25) TV 8 ml/kg [ideal vücut ağırlığı (İVA)] ve PEEP 5 cm H₂O, Grup 2'ye (n=25) TV 6 ml/İVA ve PEEP 10 cm H₂O uygulandı. Hemodinami ve ventilasyon parametreleri, preoperatif, intraoperatif 10.dk, 20.dk, 40.dk ve 60.dk, ekstübasyon öncesi (EÖ) ve ekstübasyon sonrası (ES) dönemlerde kaydedildi. Arterial kan gazı örnekleri, indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, EÖ ve derlenme sonu (DS) dönemlerde alındı. Spirometrik değerlendirme; preoperatif, postoperatif 24.sa (PO) ve taburculuk öncesi dönemlerde yapıldı. Ayrıca perioperatif özellikler kaydedildi. Bulgular: Hastaların demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The ideal intraoperative protective ventilation strategy in obese patients remains controversial. We aimed to investigate the effects of different combinations of positive end-expiratory pressure (PEEP) and tidal volume (TV) following vital capacity maneuvers (VCM) on haemodynamic, ventilatory and arterial oxygenation parameters and spirometric measurements in obese patients with undergoing abdominal laparoscopic surgery. Method: After the approval of ethics committee and patient, 50 patients with BMİ 30-50 kg/m² of ASA II-III class undergoing abdominal laparoscopic surgery with general anesthesia were included to the study. Anaesthesia and analgesia were standardized. Patients were randomly allocated into two groups. After the vital capacity maneuver (a positive airway pressure of 40 cm H₂O for 8 sec), Group 1 (n=25) was ventilated with TV 8 ml kg-1 IBW plus PEEP 5 cm H₂O, Group 2 (n=25) was ventilated with TV 6 ml kg-1 IBW plus PEEP 10 cm H₂O. Parameters of haemodynamic and ventilatory were recorded before operation, 10. min, 20. min, 40. min and 60. min during operation, before extubation (BE) and after extubation (AE). Arterial blood gas samples were taken after induction, BE and after recovery (AR). Spirometry was assessed at the following times: before operation, 24 h after operation (PO) and before discharge. Perioperative characteristics were also recorded. Results: The demographic data of the patients were similar.