Laparoskopik sleeve gastrektomi geçiren morbid obez hastalarda solunum fonksiyon testlerini etkileyen faktörler
Factors affecting respiratory function tests in morbid obese patients purchasing laparoscopic sleeve gastrectomy
- Tez No: 794680
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Obezite; ilerleyici, kronik ve eşlik ettiği hastalıklar sebebiyle yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Obez hastalarda mekanik ventilatör ayarlarında özellikle düşük driving pressure değerlerinin iyi prognozla ilişkisi gösterilmiştir. Bizde çalışmamızda laparaskopik sleeve gastrektomi (LSG) cerrahisi uygulanan morbid obez hastalarda farklı ekspirasyon sonu pozitif basınç (PEEP) değerleriyle oluşan farklı drivig pressure uygulamasının akciğer fonksiyonlarında yaptığı değişimi solunum fonksiyon testleri (SFT) ile göstermeyi amaçladık. Prospektif, randomize kontrollü olan klinik çalışmamızda; etik kurulu onayı alındıktan sonra 01/01/2022 – 01/08/2022 tarihleri arasında yazılı onamları alınan toplam 128 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle endeksi (VKİ), Amerikan anestezistler derneği (ASA) skoru, eşlik eden ek hastalıkları, hastalara uygulanan mekanik ventilatör parametreleri ve hastalara preoperatif dönemde ve postoperatif dönem 3. günde yapılan solunum fonksiyon testlerindeki parametreler kayıt altına alındı. Operasyonda uygulanan mekanik ventilatör stratejilerine göre hastalar, Grup 1 Driving Pressure Değeri (ΔP) >15, uygulanan PEEP 5 cm H2O ve Grup 2 Driving Pressure Değeri (ΔP)
Özet (Çeviri)
Obesity is a progressive, chronic and life-threatening disease due to its accompanying diseases. In obese patients, low driving pressure values in mechanical ventilator settings have been shown to be associated with good prognosis. In our study, we aimed to show the change in lung functions caused by different driving pressure application with different end-expiratory positive pressure (PEEP) values in morbidly obese patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) surgery with pulmonary function tests (PFT.) In our prospective, randomized controlled clinical study - after the approval of the ethics committee- was completed with a total of 128 patients whose written consents were obtained between 01/01/2022 and 01/08/2022. The patients age, gender, body mass index (BMI), American Society of Anesthesiologists(ASA) score, comorbidities, mechanical ventilator parameters applied to the patients, and the parameters in the pulmonary function tests performed in the preoperative period and on the 3rd day of the postoperative period were recorded. According to the mechanical ventilator strategies applied during the operation, the patients were divided into 2 groups as Group 1 Driving Pressure Value (ΔP) >15, PEEP applied 5 cm H2O and Group 2 Driving Pressure Value (ΔP)