Sulama sistemlerinde kullanılabilecek bir bilgisayar paket programının hazırlanması ve Erciş sulama sisteminde uygulanması
- Tez No: 45397
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. ŞÜKRÜ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
öz Sub taran işletmesinin su dağıtım sistemi kaynaktan alınan suyu sulama alam içinde çeşitli bölümlerde dağıtmak için gerekli olan kanallar ve sanat yapılan ile araziye verilecek suyun kontrolünü, paylaşılmasını ve dağıtanım yapmak için gerekli olan bütün organizasyonları kapsar. Sistem her bölümde yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacım karşılayacak kadar yeterli suyun erozyona neden olmadan ve randımanlı olarak uygulanmasını sağlamalıdır. Planlama suyun taşınmasını, su debisinin ihtiyaca göre düzerienrnesini, suyun çifçiye yeteri kadar ve bitki isteğine göre düzenlenmesini ve drenaj kanallarına olan ihtiyacıda karsılamalıdır. İşte bu çalışma ile Erciş Sulamasında kurum ve kuruluşlarla diyaloga girilerek ve arazi üzerinde gerekli olan tüm incelemeler yapılarak planlamaya ihtiyaç duyulan doneler toplanmış ve Erciş Sulaması için genel sulama planlaması hazırlanmıştır. Genel sulama planlaması ile çifçilere daha rahat bir sulama olanağı sağlanacağı gibi sevk ve idare kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlanmış olacakur. Sulama tesislerine aşırı yüklenme olmayacak ve rantabl kullananı ile ekonomik ömürleri uzayacakta-. Genel sulama planlamasının getireceği diğer bir faydada özellikle Erciş Sulamasında tuzluluk, aikalilik ve erozyon gibi olumsuz faktörlerden arzinm korunacak olmasıdır. ABSTRACT Water separation system in agriculture! establishment, consist of organisations of distribution, division, and controlling of irrigation water which is taken from me source and then given to the fields. The system should contain applications which respond the enough water without erosion for raising different plants in different sections. This planning should also put the discharge of water in order. This order will make seperation to the farmers according to their needs and the need of drainage channels should be This study was also carried out in Erciş irrigation establishment for making this irrigation planning we made dialogs with associations and establishments, and made some researches on fields and we collected data needed The general irrigation planning will help the irrigation of field and also save tune for distribution. The excessive works on irrigation establishment will be reduced The establishment will be used more productively and economically The last but not least advantage in irrigation planning system of Erciş establishment is, the negative factors such as erosion, alkalny and saltiness will be reduced
Özet (Çeviri)