Piknogenol ve kurkuminin çeşitli kanser hücre hatlarında sisplatin sitotoksisitesine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of pycnogenol and curcumin on cisplatin cytotoxicity in various cancer cell lines
  1. Tez No: 453964
  2. Yazar: MERVE BECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Pinus pinaster'den elde edilen piknogenol ve Curcuma longa L.'dan elde edilen kurkumin polifenolik bileşikler olup, yüksek antioksidan özellikleri nedeniyle geleneksel olarak birçok hastalıkta yaygın kullanılmaktadır. Sisplatin, testis, over, mesane, prostat, serviks, akciğer kanseri gibi solid tümörlerin tedavisinde sıklıkla kullanılan antineoplastik bir ajandır. Kanser tedavisinde kemoterapötik ilaçlarla birlikte çeşitli bitkisel kaynaklı fenolik bileşikler kullanılarak antikanser etkinin arttırılması, sitotoksisitenin azaltılması amaçlanmakta ve araştırılmaktadır. Piknogenol ve kurkuminin antikanser ilaçlarla etkileşmeleri üzerinde yapılan çalışmalar yetersiz olduğundan, bu tez çalışmasında bu fenolik bileşiklerin Çin hamster akciğer fibroblast (V79), insan karaciğer kanser (HepG2) ve insan serviks kanser (HeLa) hücrelerinde MTT yöntemi ile sitotoksisitesi belirlenerek sisplatin ile kombinasyonlarında hücre canlılığının değerlendirilmesi ve antikanser etkilerine açıklık getirilmesi amaçlanmıştır. Piknogenol 24 saatlik inkübasyonda V79, HeLa ve HepG2 hücreleri için sırasıyla, 500 μM, 15.6-500 μM ve 125-500 μM dozlarında, sisplatinin IC50 değerini azaltmıştır 48 saat inkübasyonunda piknogenol HepG2 ve V79 hücresi için daha düşük dozunda, HeLa hücresi için daha yüksek dozunda sisplatinin IC50 değerini azaltmıştır. Kurkuminin 24 saatlik inkübasyonda V79, HeLa ve HepG2 hücreleri için sırasıyla, 500 μM, 500 μM ve 250-500 μM dozlarında, sisplatinin IC50 değerini azaltmıştır. 48 saat inkübasyonunda kurkumin çalışılan tüm hücreler için daha düşük dozlarında, sisplatinin IC50 değerini azaltmıştır. Sonuç olarak, bulgularımız hücre tiplerine göre farklı sitotoksik profile sahip olan piknogenol ve kurkuminin serviks ve karaciğer kanser hücre gelişimi ve ilerlemesine karşı bir rol alabileceğini gösterebilir, ancak bu etkilerin doğrulanması ve antikanser ilaçlar ile etkileşmelerini belirlemek üzere daha ileri in vitro ve in vivo çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Pycnogenol from Pinus pinaster and curcumin from Curcuma longa L., are poliphenolic compounds and commonly used in many diseases traditionally due to their high antioxidant properties. Cisplatin, an antineoplastic agent, is commonly used in the treatment of solid tumors such as testis, over, bladder, prostate, cervix, and lung cancer. In the treatment of cancer, it is aimed to increase anticancer effect and decrease cytotoxicity using various plant-derived phenolic compounds with chemotherapeutic drugs. Since the studies on the interrractions of pycnogenol and curcumin with anticancer drugs are insufficient, in this thesis, it was aimed to determine the cytotoxic effects of these phenolic compounds in Chinese hamster lung fibroblast (V79), human cervix adenocarcinoma (HeLa), and human hepatocellular carcinoma (HepG2) cells by MTT assay, to evaluate the cell viability in combination with cisplatin, and to clarfy the anticancer affect of cisplatin. Pycnogenol decreased IC50 of cisplatin in V79, HeLa, and HepG2 cells, at the concentrations of 500 μM, 15.6-500 μM and 125-500 μM, respectively for 24 h incubation. Pycnogenol decreased IC50 of cisplatin at lower concentrations in HepG2 and V79 cells and at higher concentrations in HeLa cells for 48 h incubation. Curcumin decreased IC50 of cisplatin in V79, HeLa, and HepG2 cells, at the concentrations of 500 μM, 500 μM, and 250-500 μM, respectively for 24 h incubation. Curcumin decreased IC50 of cisplatin at lower concentrations in all studied cells for 48 h incubation. In conclusion, our findings may show that pycnogenol and curcumin having different cytotoxic profiles according to cell types and may play a role in cervical and hepatic cancer cell growth and progression, however, further in vitro and in vivo studies are required to confirm these effects and to determine their interactions with anticancer drugs.