Fransız sahil çamı kabuğu özütü (Piknogenol) ile yüklü lipozomal jel formülasyonunun imikimod ile indüklenen fare psöriazis modelinde tedavi edici etkisinin incelenmesi
Evaluation of the therapeutic efficacy of a french maritime pine bark extract (Pycnogenol)-loaded liposomal gel formulation in an imiquimod-induced mouse model of psoriasis
  1. Tez No: 939047
  2. Yazar: ANIL TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKOĞLU, DOÇ. DR. AYŞE NİLHAN ATSÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Psöriazis, etyopatogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamış, kronik immün yanıt aracılı inflamatuar bir deri hastalığıdır. Psöriaziste mevcut tedavilerin sınırlı etkinliği ve yan etkileri, daha güvenli ve etkili alternatiflerin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda, patofizyolojik benzerlikleri nedeniyle imikimod ile indüklenen fare psöriazis modeli, deneysel çalışmalarda sıklıkla tercih edilmektedir. Fransız sahil çamı (Pinus pinaster) kabuğu özütünden elde edilen Pycnogenol® (PYC), literatürde güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri ortaya konmuş bir bileşik olup, kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde potansiyel bir ajan olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde ilaç taşıyıcı sistemler, yeni topikal ajan geliştirilmesinde önemli rol oynamakta; lipozomal formülasyonlar ise deriye penetrasyonu artırmak ve yan etkileri azaltmak amacıyla sıklıkla araştırılmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada piknogenolün %5 konsantrasyonunun topikal lipozomal jel formülasyonu geliştirilmiş ve bu formülasyonun fare psöriazis modelinde klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal parametrelerle tedavi etkinliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Elde edilen verilerle literatüre bilimsel katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 35 adet dişi BALB/c fare negatif kontrol (NC), psöriazis kontrol (IMQ), piknogenol yüklü lipozomal jel (IMQ+PYC), klobetazol propiyonat (IMQ+CLO) ve aktif madde içermeyen lipozomal jel bazı (IMQ+LJB) grupları olmak üzere rastgele 5 eşit gruba ayrılmıştır. Çalışma kapsamında, piknogenolün %5'lik konsantrasyonda yüklendiği lipozomal jel formülasyonu laboratuvar ortamında hazırlanmış ve stabilize edilmiştir. NC dışındaki tüm gruplardaki farelerin sırt ve kulak derilerine 8 gün boyunca topikal %5 imikimod krem uygulanarak psöriazis modeli indüklenmiş ve eş zamanlı olarak ilgili tedaviler topikal olarak uygulanmıştır. Klinik değerlendirmede Psöriazis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) skorlaması kullanılmıştır. Deney boyunca kulak kalınlıkları ölçümleri de yapılmış olup deney sonunda hayvanların sırt derisi örnekleri histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmiş; epidermal kalınlık, Baker skoru ve TNF-α ile IL-17 ekspresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca sistemik immün yanıt göstergesi olarak dalak ağırlığı ve uzunluğu karşılaştırılmış; beyaz pulpa oranı histolojik olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hazırlanan %5 piknogenol yüklü lipozomal jel, uygun fizikokimyasal özellikler göstermiş olup formülasyonun partikül boyutu, zeta potansiyel, pH, ve viskozite değerleri topikal uygulamaya uygun aralıklarda bulunmuş; homojen dağılım ve fiziksel stabilite gözlenmiştir. IMQ grubunda psöriazis benzeri lezyonlar belirgin şekilde izlenirken, tedavi gruplarında klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal parametrelerde iyileşme kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease with an unclear etiopathogenesis, primarily mediated by immune responses. The limited efficacy and potential side effects of current treatment options highlight the need for safer and more effective therapeutic alternatives. Due to its pathophysiological similarity to human psoriasis, the imiquimod-induced mouse model is frequently preferred in experimental studies. Pycnogenol® (PYC), a patented extract obtained from the bark of the French maritime pine (Pinus pinaster), has demonstrated potent antioxidant and anti-inflammatory properties in the literature and is considered a potential therapeutic agent for chronic inflammatory diseases. Drug delivery systems play a critical role in the development of new topical agents today, with liposomal formulations being widely investigated to enhance skin penetration and minimize adverse effects. In this context, the present study aimed to develop a topical liposomal gel formulation containing 5% pycnogenol and to evaluate its therapeutic effects in a mouse model of psoriasis through clinical, histopathological, and immunohistochemical parameters. The ultimate goal was to contribute to the scientific literature based on findings. Materials and Methods: Thirty-five female BALB/c mice were randomly divided into five groups: negative control (NC), psoriasis control (IMQ), pycnogenol-loaded liposomal gel (IMQ+PYC), clobetasol propionate (IMQ+CLO), and liposomal gel base (IMQ+LJB). 5% pycnogenol-loaded liposomal gel formulation was prepared and stabilized in the laboratory. Except for the NC group, 5% imiquimod cream was topically applied to the dorsal and auricular skin of the mice for 8 consecutive days to induce a psoriasis-like model. Simultaneously, the relevant topical treatments were administered. Clinical evaluation was performed using the Psoriasis Area and Severity Index (PASI), and ear thickness measurements were recorded throughout the study. At the end of the experiment, dorsal skin samples were subjected to histopathological and immunohistochemical analysis, assessing epidermal thickness, Baker score, and TNF-α and IL-17 expression levels. Additionally, spleen weight and length were compared as indicators of systemic immune response, and white pulp ratio was evaluated histologically. Results: The prepared 5% pycnogenol-loaded liposomal gel exhibited suitable physicochemical properties, including optimal particle size, zeta potential, pH, and viscosity for topical application, along with homogeneity and physical stability. While prominent psoriatic lesions were observed in the IMQ group, treatment groups showed improvements in clinical, histopathological, and immunohistochemical parameters.