Desmin ve lamin B etkileşiminin zebra balığında araştırılması
Investigation of desmin and lamin b interaction using zebrafish
- Tez No: 453973
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN RUKİYE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında sitoplazmada yerleşim gösteren ve kas dokusuna özgül bir ara filament protein olan desmin ve çekirdek ara filament proteini olan lamin B arasındaki etkileşim, yabanıl tip AB zebra balığında araştırılmıştır. Tez kapsamında yabanıl tip zebra balıklarından protein izolasyonu yapılmış ve birlikte immünçöktürme (Co-IP) metodu kullanılarak lamin B ve desmin arasındaki fiziksel etkileşim gösterilmiştir. İlave olarak, yabanıl tip AB zebra balığı kas dokusundan alınan kesitlerde proximity ligation assay (PLA) tekniği kullanılarak bu platformda da desmin ve lamin B etkileşimi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the interaction between desmin, an intermediate filament protein located in cytoplasm and lamin B, intermediate filament protein of the nucleus was investigated using wild type AB zebrafish as a model organism. Within the scope of the thesis, proteins of interest were isolated from wild type AB zebrafish and a direct interaction was determined via co-immunoprecipitation. To confirm the results, proximity ligation assay was used in skeletal muscle sections of wild type AB zebrafish, and a direct interaction between desmin and lamin B was also shown in this technique