Hareket bozukluklarının tanı ve takibi için kolay taşınır alternatif bir yöntem geliştirilmesi
Developing a easy portable alternative method for diagnosis and prosecution of movement disorders
- Tez No: 453972
- Danışmanlar: PROF. DR. NUHAN PURALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hareket sistemi insanlarda yer değiştirme ve karmaşık hareketleri sentezleme kabiliyetini sağlayan önemli bir unsundur. Bu nedenle nicel ve nitel takibi insan sağlığı için hayati düzeyde önemlidir. Günümüzde bu amaca yönelik olup halen kullanılmakta olan yöntemlerin tamamı, sabit yerleşimli, pahalı olmaları ve kullanım zorluğu taşımaları gibi ciddi kısıtlamalara sahiptir. Bu tez çalışmasında, prototipi üretilmiş olan bir ivmeölçer kullanarak, hareket sistemini değerlendirmesini yapabilecek, kolay uygulanabilir, taşınır ve ucuz bir nicel tanı takip yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan ve birimimizde (İlhan ve Puralı 2010) tasarlanıp prototipi üretilmiş olan, cihaz temel olarak bir ivme ölçme sistemidir. Cihaz çok amaçlı, çok kanallıdır ve medikal amaçları kolaylıkla yerine getirecek şekilde küçültülmüştür. Ayrı ayrı parmaklara ve tüm ekstremitelere uygulanabilir özelliktedir. Cihaz, sensörler, merkez işlemci, USB bağlantısı ve bilgisayar ara yüzü olmak üzere 4 ana kısımdan oluşur. Bu çalışmada, geliştirdiğimiz cihaz ve yöntemin etkinliği periferik nöropati hasta grubu üzerinde ilk olarak test edilmiştir. Anatomik ve fonksiyonel bilgiler göz önüne alınarak geliştirilmiş bir dizi el hareketi protokolü uygulanmış, ivme cevapları test ve kontrol grubundan kayıt edilmiştir. Bu kayıtlar, sağlıklı gönüllülerden alınanlarla ve hastaların ameliyat sonrası kayıtları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlere göre, özellikle Protokol 2 için hasta ve kontrol grupları arasında istatiksel düzeyde anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma öncü bir çalışmadır ve periferik nöropati hastalarında, hasta ve sağlıklı birey arasındaki farkı teşhis etmede başarılı olmuştur. Kısıtlı sayıda hasta ile yapılan çalışmaya rağmen anlamlı ölçüde farklar gözlenmiştir. Takip eden dönemde, cihazın çalışma aralığı ve çözünürlüğü geliştirilip daha mükemmel bir cihaz oluşturulduktan sonra, diğer hareket bozukluğu hastalık gruplarına da uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The motor system is an important element that provides the ability to synthesize relocation and synthesis of various complex movements in humans. Therefore, it is essential, for the human health, to monitor its development both quantitatively and qualitatively. The conventional methods serving the purpose, are bound by limitations such as immobility, cost of the devices and difficulty in evaluation of the results. In the present thesis work, the primary aim was to develop an intuitive, portable and cost-effective method capable of assessing the motor system quantitatively by using a prototype accelerometer device. The device, used in the study, has been designed and prototyped in our unit (Ilhan and Puralı 2010). It is essentially, a miniature three dimensonal acceleration measurement system. It has up to 6 channels, and has been downsized to easily fulfil its medical use. Its sensors can be attached to individual fingers and all extremities easily. The device is consisted of 4 main components: sensors, central processor, USB connection module and computer interface. In the present study, the effectiveness of the device was firstly tested on a peripheral neuropathy patient group. The acceleration responses in response to hand gesture protocols designed based on established anatomical and functional information, were recorded. The recordings were compared to those recorded in the control group and post-operation records of the patients. Analyses indicated that there is a statistically significant difference between the patient and control groups, especially when Protocol 2 responses were compared. This is a ground-breaking study. The results indicated that the novel method is capable identifying the differences between the patients and the healthy individuals in peripheral neuropathy cases though the number of patients was limited. The next steps will be improving the operation range and resolution power of the device, and using it on the other movement disorders and disease groups.