Skapular retraksiyon egzersizlerinin asemptomatik ve subakromiyal sıkışma sendromu olan bireylerde trapezius kas aktivasyonu üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of scapular retraction exercises on trapezius muscle activation in asymptomatic individuals and subacromial impingement syndrome
- Tez No: 453977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, klinikte sık kullanılan elastik dirençli skapular retraksiyon egzersizleri sırasında trapezius üst, orta ve alt parçası kas aktivasyonunu belirleyerek, asemptomatik ve subakromiyal sıkışma sendromu olan bireyler arasında trapezius kas aktivasyonunda farklılık olup olmadığını araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma, subakromiyal sıkışma sendromu tanısı alan toplam 22 hasta ve yaş ve cinsiyetleri eşleştirilerek alınan 22 asemptomatik birey ile gerçekleştirildi. Elastik dirençle, farklı omuz abduksiyon açılarında, orta şiddette yapılan altı farklı skapular retraksiyon egzersizi sırasında trapezius kasının üst, orta ve alt parça aktivasyonu elektromiyografik ölçümlerle belirlendi. Oluşan kas aktivasyonları maksimum istemli izometrik kontraksiyon (MVIC) yüzdesi şeklinde hesaplandı. Egzersizler sırasında oluşabilecek ağrı şiddeti görsel analog skalasıyla değerlendirildi. Çalışma sonucunda, seçilen skapular retraksiyon egzersizlerinin %30-60 MVIC arasında bir oranda orta trapezius kas aktivasyonu oluşturdukları görüldü. Egzersizler sırasında görülen üst ve alt trapezius aktivasyonlarının ise, %10-30 MVIC arasında değiştiği belirlendi. Sadece omuz 90º abduksiyonda yapılan skapular retraksiyon egzersizinde, her iki grupta da %40-60 MVIC arasında, yüksek üst trapezius aktivasyonu vardı. Tüm egzersizler sırasında trapezius kasının tüm parçalarının ayrı ayrı aktivasyonu, gruplar arasında benzerdi (p>0.05). Egzersizler sırasında oluşan ağrı şiddeti ise düşük seviyedeydi. Bu çalışmada seçilen egzersizlerin seçici orta trapezius aktivasyonu sağladığı, omuz abduksiyon açısı arttıkça tüm kas aktivasyonlarının arttığı belirlendi. 90º abduksiyonda yapılan skapular retraksiyon egzersizini seçerken, üst trapezius aktivasyonunun fazla olmasından dolayı dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, bu çalışmada alt trapezius aktivasyon miktarının düşük seviyelerde kalması nedeniyle, özellikle bu kas aktivasyonunun artırılması istenen durumlarda farklı egzersizlerin tercih edilmesi gerekebilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine upper, middle and lower part of the trapezius muscle activation during different scapular retraction exercises with elastic bands and to investigate the differences in trapezius muscle activation during this exercises among asymptomatic individuals and subacromial impingement syndrome. The study was performed with 22 patients with subacromial impingement syndrome and 22 asymptomatic individuals matched with age and sex. Activation of the upper, middle and lower parts of the trapezius muscle during six different scapular retraction exercises with moderate severity at different shoulder abduction angles was determined by electromyographic measurements. Muscle activations were calculated as the maximum voluntary isometric contraction percentage (MVIC). The severity of pain that may occur during the exercises was assessed by visual analogue scale. As a result of study; it has been observed that selected scapular retraction exercises produce 30-60% MVIC middle trapezius muscle activation. Upper and lower trapezius activations were changed between 10-30% MVIC during the exercises. Only the scapular retraction exercise performed on the shoulder 90º abduction, there was a high upper trapezius activation between 40-60% MVIC in both groups. The activation of all parts of the trapezius muscle during exercises was similar between the groups (p>0.05). The pain level during the exercises was low. In this study, it was determined that selected exercises provide selective middle trapezius activation and as the shoulder abduction angle increased, all muscle activations increased. When choosing the scapular retraction exercise performed on the 90º abduction should be careful because of the upper trapezius activation is excessive. In addition, it may be necessary to choose different exercises particularly if lower trapezius muscle activation want to be increased, due to the low levels of this muscle activation in this study.