Fizyoterapistlerin diğer sağlık çalışanları ile iletişimindeki bariyerlerin araştırılması
Investigation of communication bariers between physiotherapists and other health care professionals
- Tez No: 453978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜZÜN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Etkili bir interdisipliner ekip çalışması için ekip üyeleri arasında açık ve sık iletişim şarttır. Bu çalışmada, rehabilitasyon ekibi içerisinde yer alan meslek grupları ile fizyoterapistler arasındaki iletişim bariyerleri ve/veya yetersizlikleri çift yönlü olarak araştırıldı. Çalışmaya Ankara'daki eğitim araştırma, üniversite hastanesi, özel hastane ve özel eğitim merkezlerinde çalışan 65 hekim, 47 hemşire ve 93 fizyoterapist katıldı. Verilerin toplanmasında, Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından geliştirilen 'Fizyoterapistlerin Diğer Sağlık Profesyonelleriyle İletişim Bariyerlerini Belirleme Anketi' kullanıldı. Fizyoterapistlerin % 45,2'si (n=42), hekimlerin % 72,3'ü (n=47), hemşirelerin %48,9'u (n=23) birlikte çalıştığı diğer sağlık personeliyle iletişim problemi yaşadığı görüldü. Hekim ve hemşirelerin, fizyoterapistlerle olumlu ya da olumsuz iletişim kurmadığı görüldü. Fizyoterapistlerin de diğer sağlık personeliyle iletişim kurma oranları çok düşüktü. Yaşanan iletişim problemlerine sebep olarak çoğunlukla ekip çalışmasına uyumsuzluk, iletişim becerisi yetersizliği ve çalışma sistemiyle ilgili sorunlar gösterildi. Çalışmamız, sınırlı sayıda kurumda yapılmış olmasına rağmen bu sonuç, fizyoterapistler ile rehabilitasyon ekibi üyeleri arasında bazı iletişim bariyerleri olduğunu göstermektedir. Hastalara daha hızlı, etkili, kaliteli bir rehabilitasyon ve sağlık hizmeti sağlanabilmesi için belirlenen bu bariyerlerin aşılması için gerekli çözümlerin bulunması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have shown that open and frequent communication among team members is essential for an effective interdisciplinary teamwork. This study was a bidirectional investigation which invesitgated the bariers and incompentences in communication among physiotherapist and other professionals within the rehabilitation team. Physicians (n=65), nurses (n=47), physiotherapists (n=93), who work at research and education hospitals, university hospitals, private hospitals, special training and rehabitation centers in Ankara Province, were included in this study. 'Identification of Communication Bariers Between Physiotherapists and Other Health Care Professionals Questionnaire', which is generated by Hacettepe University Physical Therapy and Rehabilitation Department, was used to collect data. The results of the present study showed that % 45,2 of physiotherapists, %72,3 of physicians, % 48,9 of nurses have communication problems with other health care professionals. Physicians and nurses did not communicate with physiotherapist, positively, or negatively. Physiotherapist's communication ratios with other health care professionals were also low. Participants put forward these reasons for problems; lack of teamwork skills, lack of communication skills, problems associated with organizational factors. In conclusion, although our study was performed on less number foundation, these findings indicate that there are some communication bariers among physiotherapists and rehabilitation team members. It's essential to find out the solutions for overcoming the determined barriers for providing more quick, efficient, quality rehabilitation and health care for patients.