Subakromiyal sıkışma sendromunda iki farklı yöntemle yapılan skapular retraksiyon egzersizlerinin skapular diskinezi, ağrı, fonksiyon ve normal eklem hareketi üzerine etkisi
The effects of two different methods of scapular retraction exercises on scapular dyskinesia, pain, function and range of motion in subacromial i̇mpingement syndrome
  1. Tez No: 661260
  2. Yazar: NİMET TÜNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS) en sık karışımıza çıkan omuz patolojilerindendir. Bu patoloji baş üstü pozisyonlarda kolun yukarı kaldırılması ile humerus ve korakoakromiyal ark arasında supraspinatus, infraspinatus, subakromiyal bursa ve biseps tendonunun sıkışması ile oluşan ağrılı bir durumdur. SSS'nda konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri bildirilmiştir. Konservatif tedavi; medikal tedavi (antiinflamatuar ilaçlar), fizik tedavi modaliteleri (şok dalga, ultrason, buz, TENS vs) ve egzersiz tedavisini içerirken, cerrahi tedavi; subakromiyal dekompresyon tedavisini içermektedir. SSS'nda çoğunlukla kullanılan konservatif tedavinin amacı subakromiyal enflamasyonu azaltmak, rotator kılıfın iyileşmesini sağlamak ve ağrılı durumda olan omuz eklemine yeniden fonksiyon kazandırmaktır. Bu hastaların egzersiz programında kuvvet ve fleksibilite egzersizleri temel egzersizler olarak kullanılmaktadır. Temel egzersizler ile ağrısız eklem hareket açıklığı, kuvvet ve enduransı artırmak ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı sağlamak hedeflenmektedir. Skapular retraksiyon egzersizleri de bu egzersizlerden biridir. Bu çalışma ile SSS'lu hastalarda iki farklı yöntemle yapılan skapular retraksiyon egzersizlerinin skapular diskinezi, ağrı, fonksiyon ve normal eklem hareketleri üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 33-60 yıl aralığında olan, 29'u kadın, 16'sı erkek SSS tanılı 45 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize şekilde Kontrol Grubu (Rutin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı), Skapular Retraksiyon Egzersizleri Grubu (SRE) ve Elastik Bantla Dirençli Skapular Retraksiyon Egzersizleri Grubu (EDSRE) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna; sıcak uygulama, terapatik ultrason, TENS ve mobilizasyon (anterior-posterior-inferior glenohumeral mobilizasyon) uygulandı ve anterior-posterior-inferior kapsüler germe, kodman egzersizi ve duvarda propriosepsiyonu içeren temel egzersizler verildi. SRE grubuna Kontrol grubundaki tedavi programına ek olarak üç tane dirençsiz skapular retraksiyon egzersizi, EDSRE grubuna ise Kontrol grubundaki tedavi programına ek olarak elastik bantla yapılan üç tane dirençli skapular retraksiyon egzersizi verildi. Gruplara haftada 5 gün toplamda 15 seans fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulandı. Tedavi öncesinde ve sonrasında hastaların skapular diskinezi, ağrı, fonksiyon ve normal eklem hareketleri değerlendirildi. Skapular diskinezi değerlendirmesinde Lateral Skapular Kayma Testi, ağrı şiddeti değerlendirmesinde Vizüel Analog Skala, fonksiyon değerlendirmesinde DASH anketi ve eklem hareket açıklığı değerlendirmesinde universal gonyometre kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Subacromial impingement syndrome (SSS) is one of the most common shoulder pathologies. This pathology is a painful condition with compression of the supraspinatus, infraspinatus, subacromial bursa and biceps tendon between the humerus and the coracoacromial arch with the upper arm elevation. Conservative and surgical treatment methods have been reported in the SSS. Conservative treatment includes medical therapy (anti-inflammatory drugs), physical therapy modalities (shock wave, ultrasound, ice, TENS, etc.) and exercise therapy; surgical treatment includes subacromial decompression therapy. The purpose of conservative treatment, which is mostly used in the SSS, is to reduce subacromial inflammation, to provide healing of the rotator cuff and to restore function to the painful shoulder joint. Strength and flexibility exercises are used as basic exercises in the exercise program of these patients. With basic exercises, it is aimed to increase painless range of motion, strength and endurance and to provide independence in daily living activities. Scapular retraction exercises are one of these exercises. In this study, it was aimed to investigate the effects of scapular retraction exercises performed with two different methods on scapular dyskinesia, pain, function and normal joint movements in patients with SSS. 45 patients with a diagnosis of SSS, 29 female and 16 male, aged between 33-60 years were included in the study. Patients were randomly divided into three groups as Control Group (Routine Physiotherapy and Rehabilitation Program), Scapular Retraction Exercises Group (SRE) and Elastic Band Resistant Scapular Retraction Exercises Group (EDSRE). To the control group; hotpack, therapeutic ultrasound, TENS and mobilization (anterior-posterior-inferior glenohumeral mobilization) were performed and basic exercises including anteriorposterior-inferior capsular stretching, codman exercises and wall proprioception exercise were given. In addition to the treatment program in the control group, the SRE group was given three non-resistance scapular retraction exercises, while the EDSRE group received three resistant scapular retraction exercises with elastic bands in addition to the treatment program in the control group. A total of 15 sessions of physiotherapy and rehabilitation program were applied to the groups 5 days a week. Before and after treatment, scapular dyskinesia, pain, function and normal joint movements were evaluated. Lateral Scapular Slide Test was used for scapular dyskinesia evaluation, Visual Analogue Scale for pain severity evaluation, DASH questionnaire for function evaluation and universal goniometer for range of motion evaluation. SPSS 21.0 program was used for data analysis. The level of significance