Major abdoinal cerrahi sonrası erken dönemde fiziksel fonksiyon testinin (PFIT-S) geçerliği
Validity of physical function test (PFIT-S) in early period after major abdominal surgery
  1. Tez No: 453982
  2. Yazar: ERSİN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN, PROF. DR. DİDEM KARADİBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Avcı E, Major Abdominal Cerrahi Sonrası Erken Dönemde PFIT-s Testinin Geçerliği, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Major abdominal cerrahi sonrası ağrı, yorgunluk, solunum kas zayıflığı ve azalan fonksiyonel kapasite postoperatif iyileşme sürecini etkilemektedir. Bu dönemde uygun ve kullanışlı bir test ile bireylerin fonksiyonel seviyelerini belirlemek ve fonksiyonel iyileşmeyi hızlandırmak önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada literatürde sıkça kullanılan 6 Dakika Yürüme (6DYT) ve Süreli Kalk Yürü (SKYT) testleri ile Fiziksel Fonksiyon Yoğun Bakım Testi'ni (PFIT-s) karşılaştırarak PFIT-s'in geçerliğini araştırmak amaçlandı. Çalışmamıza major abdominal cerrahi geçirmiş ve genel cerrahi servisinde yatmakta olan 18-65 yaş arası 64 birey postoperatif üçüncü günde çalışmaya katıldı. PFIT-s testinin eş zamanlı ve kriter geçerliği, fonksiyonel testler arasındaki ilişki, Maksimal İnspiratuar Basınç (MİB) ve Maksimal Ekspiratuar Basınç (MEB) ölçümleri ile de solunum kas kuvveti değerlendirildi. Ayrıca operasyon bölgesine göre veriler ayrılarak tüm ölçümler karşılaştırıldı. ROC eğrisinde PFIT-s testinin kesim noktası ordinal skorlama için 10,5 ve interval skorlama için 8,35 hesaplandı. Eğri altında kalan alan % 78,5 (% 95 Confidence Interval-CI 0,67-0,90), testin duyarlığı % 82, seçiciliği % 57, pozitif öngörü değeri % 73,9, negatif öngörü değeri % 62,5 bulundu.
Özet (Çeviri)
Avci, E., Validity of Physical Function ICU Test-scored (PFIT-s) Early Period After Major Abdominal Surgery, Hacettepe University Institute of Health Science, Cardiopulmonary Rehabilitation, Master Thesis Ankara, 2016. Pain, fatigue, respiratory muscle weakness, and decreased functional capacity affect postoperative recovery. It is important to fasten functional recovery and determine the functional level of subjects with a practical and appropriate test. Therefore, we aimed to investigate the validity of PFIT-s while comparing with the tests such as six minute walk test (6MWT) and timed up and go test (TUG) which are often used in literature. At the third postoperative day after abdominal surgery, sixty-four inpatients who were between 18-65 age were included to our study. Criterion and concurrent validity of PFIT-s, relationship between functional tests and respiratory muscle strength using the measurement of maximal inspiratory pressure (MIP) and maximal expiratory pressure (MEP) were evaluated. Additionally, we compared all measurements and operation-anesthesia time by splitting the datas according to operation sides. The cut off value of PFIT-s at ROC curve was calculated 10.5 points for ordinal score and 8.35 points for interval score. In analysis of ROC curve we observed area under curve of 78.5% ( 95% Confidence Interval-CI 0.67-0.90) with 82% sensitivity 57% specificity, 73.9% positive predictive value, 62.5% negative predictive value.