Analysis of oxysterol species in type 1 and type 2 diabetes mellitus by lc-ms/ms method
Tip 1 ve tip 2 diabetes mellitusta oksisterol türlerinin lc-MS/MS yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 453995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY LAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Oksidatif stres, diabetes mellitusun (DM) patofizyolojisinde önemli rol oynamaktadır. Kolestrolün spontan veya enzimatik oksidasyonundan kaynaklanan oksisteroller, oksidatif stresin invazif olmayan potansiyel biyobelirteçleridir. Bu çalışmanın amacı diyabetik hastalarda oksidatif stresin biyobelirteçleri olarak oksisterol türlerini (7-ketokolesterol ve cholestan-3β, 5α, 6β-triol) değerlendirmektir. Plasma 7-ketokolesterol ve kolestan-3β, 5α, 6β-triol düzeyleri tip 1 (n = 26), tip 2 (n = 80) DM hastalarında ve sağlıklı kontrollerde (n=205) güvenilir, duyarlı ve spesifik LC-MS/MS yöntemi kullanılarak kantite edildi. Oksisteroller ile diabetik hastaların klinik/biyokimyasal özellikleri arasında korelasyonlar belirlendi. Tip 1 DM (42.75 ± 11.54 ng/mL) ve belirgin olarak tip 2 DM (84.80 ± 43.71 ng/mL) hastalarında plazma 7-ketokolesterol düzeyleri, kontrol gubuna göre (18.97 ± 3.83 ng/mL) anlamlı derecede yüksek bulundu (p < 0.001).
Özet (Çeviri)
Oxidative stress plays an important role in the pathophysiology of diabetes mellitus (DM). Oxysterols, which resulted from spontaneous or enzymatic oxidation of cholesterol, are potentially non-invasive biomarkers of oxidative stress in vivo. The aim of the present study was to evaluate oxysterol species (7-ketocholesterol and cholestan-3β,5α,6β-triol) as biomarkers of oxidative stress in diabetic patients. 7-ketocholesterol and were quantified by using a reliable, sensitive and specific LC-MS/MS method in type 1 (n=26) and type 2 (n=80) DM patients as well as in healthy controls (n=205). The correlation between oxysterols and clinical/biochemical characteristics of the DM patients were also determined.