Geleneksel ile dijital illüstrasyonun olanaklarına yönelik öğrenci ve uzman görüşleri
Student and specialist's opinion for opportunities of traditional and digital illustration
  1. Tez No: 378304
  2. Yazar: YAŞAR ULAŞ KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gerçekleştirilen araştırmanın amacı; geleneksel ile dijital illüstrasyonun olanaklarına yönelik öğrenci ve uzman görüşlerinin bulgulanmasıdır. Bu genel amaç ve alt amaçlar doğrultusunda hazırlanan 5'li Likert tipi anket, araştırmanın örneklem grubunu oluşturan Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi illüstrasyon dersi alan Grafik ve Grafik Tasarım bölümü öğrencilerinden 234 kişiye ve bu bölümlerden mezun sektörde çalışan 100 grafik tasarım alanı uzmanına uygulanmıştır. Güvenilirlik analizinde, iç tutarlılık Cronbach's Alpha katsayısı α = 0.94 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçlarından bazıları; Dijital tekniklerle yapılan illüstrasyonlar geleneksel yöntemlere göre teknik sınırlılıkları daha az olduğu fikrine; uzmanların katılım düzeyi 4,49; öğrencilerin katılım düzeyi 3,94'dür. Geleneksel illüstrasyon tekniklerinin daha sınırlı olduğu gözlenmektedir. Geleneksel illüstrasyon tekniklerinde her bir yöntemin farklı sınırlılıkları olabilir. Örneğin; dijital ortamda bulunan airbrush, klasik airbrush ile karşılaştırıldığı zaman gözle görülür bir kullanım kolaylığına kavuşulduğu açıkça görülmektedir. Burada, gürültü yapan bir kompresör, maske uygulanan alanın dışına taşmış boyalar ve tıkanmış kalemler görmek mümkün değildir. Dijital illüstrasyon tekniğinde yaşanan gelişmelerin teknolojiyle doğru orantılı olarak geliştiği ve takip edilmesinin daha zor olduğu görüşüne; öğrencilerin katılım düzeyi 4,01; uzmanların katılım düzeyi 4,22'dir. Bu bulgulara göre dijital illüstrasyon tekniğinde yaşanan gelişmelerin teknolojiyle doğru orantılı olarak geliştiği ve takip edilmesinin daha zor olduğu anlaşılmaktadır. Bulunduğumuz çağın gereği, teknolojinin anlık gelişimi ve değişiminden büyük oranda etkilenen dijital illüstrasyonlardır. Bunun nedeni ise yapım aşamalarında kullanılan görüntü işleme yazılımları, hem kullanılan bilgisayar ve yardımcı donanımlar hem de baskı teknolojindeki hızlı gelişim ve değişimlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research carried out is to determine traditional and digital illustration's possibilities oriented towards students and specialists' options. The Five-Point Lykert-Type Survey prepared, in accordance with this main purpose and sub-purpose has been implemented to the 234 students taking illustration lesson from the Faculty of Graphic and Graphic Design Department of Gazi University, Hacettepe University, Atılım University, Başkent University, Bilkent University which constituted this survey sample group and 100 graphic design specialists graduating from this department and studying in this sector. In the reliability analysis, internal consistency Cronbah's Alpha co-efficiency was calculated as α = 0, 94. Some results of this survey were determined as follows; on the idea that illustrations made with digital technique are minor technical limitations with regard to the conventional techniques, the level of participation of specialists is 4,49; the level of participation of students is 3,94. The traditional illustration technique is observed as more restricted. There may be different limitations of each method in traditional illustration techniques. To illustrate, when airbrush which is available in digital environment is compared with conventional air-brush, it is obviously seen that there is noticeable convenience applications. In here, it is impossible to see the compressor making a noise, the flooded paints beyond the field applied mask and the clogged pens. On the opinion that the developments going on in the technology of digital illustrations has been improving directly with the technology and it is more difficult to be followed; the level of participation of students is 4,01; the level of participation of expert is 4,22. According to the verity, it is understood that the developments taking place in digital illustration techniques has been improving in direct proportion to the technology and it has been more difficult to be followed. Within the requirements of this present age, the digital illustrations are largely affected from the instantaneous exchange and development of technology. This is because of the image processing software used in the construction phases as well as used computers and instrumental equipment and also the rapid growth and change in the printing technology.