Çevre bilincinin oluşmasında çevre eğitiminin rolü
- Tez No: 4539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEĞLÜ EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
V ÖZET insanın yeryüzünde varolduğu günden bu yana var lığını sürdürmüş olan çevre sorunları, günümüzde çok büyük boyutlara ulaşmış, çözümü zor bir duruma gelmiştir. Artık bütün insanlık öldürücü bir hastalığın virüsünü arar gibi araştırmalar yapıyor ve çevrenin daha ne kadar dayanabi leceğini merak ediyor. Dünyada 1970'lerden sonra giderek artan çevreye karşı gösterilen ilgi Türkiye'de de yaşanmıştır, özellikle 1980'lerden sonra bu ilginin arttığı ve bilinçli bir yak laşımla, kirletici unsurlara karşı tavır alındığı, bir Gö- kova, bir Dalyan olay ly la protestoların çoğaldığı gözlen mektedir. Kamuoyunun çevreye karşı ilgisi ve baskısı, bü tün siyasi kadroların çevre sorunlarına karşı yaklaşımını sağlamış, kamuoyu ve çevreci gruplar baskı yaptıkça, karar vericiler de bundan etkilenerek, kararlarını çevre lehinde almaya başlamışlardır. Çevreye gösterilen duyarlılık ve olumlu tutum, ancak çevreye karşı bilinçlenme ile olacaktır. Bilinçlen menin yolu ise çevre eğitiminden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY Environmental problems, which existed suice the outbirth of humanity in the world, have reached to great dimensions today, attaining a nature hard to be solved at once. Nowadays, the whole humanity is searching for a so lution as if they were looking for the means to find for the virus of a lothal disease, and wondering how far could the environment stand against it. Turkey has also witnessed the widespread interest shown in environmental problems in the world since 1970's. It is observed that the said interest has nicreased espe cially after 1985' s and people stood against the environ mental pollution. Cases of Gökova and Dalyan are the most outstanding examples. The public interest and pressure in and against environmental problems have urged almost all of the political circles to familiarise themselves with such problems. Consequently, the pressure exerted by the public and the environmental groups have influenced the political circles, leading them to make decisions in favo ur of the environment. The sensitivity and the positive conduct assumed against the environment would only have positive results through the accomulation of public interest. Such interest would and could only be realised through environmental education.