Mısır ve yazlık arpa üretiminde klasik ve rototiller ile toprak işleme yöntemlerinin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 45402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz 1994 yılında Doğu Anadolu Bölgesi Van şartlarında yürütülen bu araştırmada; yazlık arpa ve mısır üretiminde rototiller ve klasik (Kulaklı pulluk + kombükrüm) toprak işleme yöntemlerinin yabancı ot, bitkisel gelişme ve dane verimi üzerine etkileri incelenerek, yöntemler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda, toprak işleme yöntemlerinin, mısırda ilk koçan yüksekliği hariç, her iki bitki üzerinde yabancı otlanmaya, bitkisel gelişmeye ve dane verimine etkisinin istatistiksel açıdan önemsiz olduğu belirlenmiştir. Yazlık arpa denemesinden elde edilen ortalama dane verimi, bitki boyu yabancı otlanma parametreleri, klasik toprak işleme parsellerinde sırasıyla 69.6 kg/da, 17.3 cm, 925 adet/parsel olarak tespit edilirken, bu parametreler rototiller ile toprak işlemenin olduğu parsellerde 56.2 kg/da, 17.51 cm, 740 adet/parsel olarak tespit edilmiştir. Mısır denemesinden elde edilen ortalama dane verimi, koçan yüksekliği, bitki boyu, yabancı otlanma parametreleri klasik toprak işleme parsellerinde sırasıyla 1077.73 kg/da, 53.51 cm, 215.63 cm, 814.3 adet/parsel olarak tespit edilirken, bu parametreler rototiller ile toprak işlemenin olduğu parsellerde 1058.73 kg/da, 61.67 cm, 218.3 cm, 1844.3 adet/parsel olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, rototiller ile toprak işlemenin klasik toprak işleme yerine kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the effect of rototiller and conventional tillage methods, on grain yield, plant growing and weed infestation in the production of spring borley and corn were compared in Van, East Anatolia of Turkey. It was observed that tillage methods for both plants didn't affect weed infestation, plant growing, grain yield except high of corn-cab in corn, statistically. According to mean values for spring barley plots: Grain yield, height of plant, weed infestation values were determined 69.6 kg/da, 17.3 cm, 925 number/plot respectively for conventional tillage method. As to rototiller plots, grain yield, high of plant, weed infestation were determide 56.2 kg/da, 17.51 cm, 740 number/plot respectively. According to mean volues for corn plots grain yield height of corn-cob, height of plant, weed infestation parameters were found 1077.73 kg/da, 53.51 cm, 215.63 cm, 814.3 number/plot respectively or conventional tillage method. As to rototiller plots, grain yield, height of corn-cob, height of plant, weed ifestation parameters were found 1058.73 kg/da, 62.67 cm, 218.3 cm, 1844.3 number/plot respectively. As a result of the study the rototiller tillage method can be used instead of canventional tillage method.