Andiferansiye spondiloartrit ve ankilozan spondilitli hastalarda ve dinamik tiyol disülfit düzeyleri ve bu düzeylerin hastalık aktivitesi göstergeleri ile ilişkisi
Dynamic thiol and disulfide levels in ankylosing spondilitis and undifferentiated spondyloarthritis patients and relationship between dynamic thiol&disulfide levels and disease activity markers
- Tez No: 454021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Spondiloartrit/spondiloartropati (SpA), günümüzde tanı sıklığı ve farkındalığı artan birbirleriyle klinik özellikler ve genetik açıdan ilişkili hastalıklar grubunu tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu çalışma, SpA' nın en sık görülen iki alt grubunun- ankilozan spondilit (AS) ve undiferansiye (farklılaşmamış) spondiloartrit (USpA) - Türk toplumu için klinik ve demografik özelliklerini saptamak, ayrıca oksidatif stresin romatizmal hastalıkların patogenetik bir sonucu olduğu iddiasına dayanarak, oksidatif stresin göstergeleri olan tiyol ve disülfit düzeylerinin, bu hastalıkların aktivite göstergeleriyle korelasyonu olup olmadığını göstermek amacıyla yapılmıştır. Bu grup hastalıklarda tiyol disülfit dengesi ilişkisi ve klinik önemi ile ilgili şu ana kadar yapılmış çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Materyal-metod: Çalışmaya Ocak 2017 ile Şubat 2017 tarihleri arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran ve Modifiye New York kriterlerine göre tanı konulan, 18 yaş üstü, USpA ve AS' li 147 hasta, sağlıklı gönüllü 80 kontrol grubu retrospektif olarak dahil edilmiştir. Overlap (çakışma) sendromu, gebelik, malignite ve enfeksiyon durumu olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Her hastanın ayrıntılı anamnezleri, yapılan sistemik muayene ve romatolojik muayeneleri alınarak hastaların hemogram, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C reaktif protein (CRP), rutin biyokimyasal testleri, HLA-B27 gen analizi, sakroiliak grafisi ve sakroiliak MRG görüntülemesi, serum tiyol disülfit düzeyleri değerlendirilmiştir. Hastalık aktivasyonunu değerlendirmede, BASDAİ skoru ile ESR ve CRP düzeyleri kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise demografik bilgilerinin yanı sıra serum tiyol disülfit düzeyleri çalışmada kullanılmıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında, tetkik sonuçları, tiyol ve disülfit düzeyi sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada %'68,3 si (n=155) kadın, %31,7' i (n=72) erkek toplam 227 birey yer almaktadır. Belirtilen hasta grubunda 147 kontrol grubunda 80 birey bulunmaktadır. Cinsiyetin gruplara göre dağılımı beklendiği üzre anlamlı farklılık göstermektedir. AS grubunda yer alan hastaların yaş ortancası 46,4 (15.0) yıl, USpA grubunda yer alan hastaların yaş ortancası 49 (13.0) yıl' dır.
Özet (Çeviri)
Aim: Spondyloartropaties are defined as the diseases which spare common clinical findings and genetic basements each other. They are gradually being wellknown and we have increased concious about them. In this article, our goal is to define the sociodemographical signs of the spondyloartropaties in Turkish society and to clear if there is a correlation between the disease activity markers and thiol/disulfide levels. There are limited studies about the correlation between disease activity markers and thiol/disulfide levels. Materials and Methods: 147 patients which above 18 years old whom diagnosed with Modified New York Criterias along with 80 healthy controls referred to Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine, Rheumotology outpatient clinic from January 2017 to February 2017 are included retrospectively in this study . The patients are excluded which has overlapping syndromes, pregnancy, malignancy and acute infectious diseases. Every patient has examined and questioned about recent medical history and diagnostic precedures as complete blood count, ESR, CRP, biochemistrical analysis, HLA-B27, sacroiliak joint plain radiography, and serum thiol and disulfide levels are performed. BASDAI scores, ESR and CRP levels are used to determine disease activity levels. Demographic signs and serum thiol and disulfide levels are used in healthy control group. Serum thiol and disulfide levels are compared between healty control group and patient groups. Results: There are 227 subjects of whom %68,3 (n=155) female, %31,7 (n=72) male in this study. The study group consist of 147 patients and the control group consists of 80 healthy people. The patient and control groups were similar given the sex (p > 0.05). The median age of patients was 46,4 (IQR=15.0) and the median age of healthy people was 49 (IQR=13.0). There is no statisitical difference between two groups about median age (p=0.086). There is significant difference between two patient groups about age at diagnosis. (p=0.01) The median age at diagnosis in AS group is 37,5 (IQR=14.0), and in USpA group is 44,5 (IQR=13.0) and there is statistically significant difference between two groups (p=0.01). HLA-B27 positivity was dedected %52 (n=9) in AS group and %30 (n=15) in USpA group. There is no statistically significant difference between two group about HLA-B27 positivity (p=0.099).