Andiferansiye Spondiloartritli ve Ankilozan Spondilitli Hastalarda Seropozitivite Değerlendirmesi
Evaluation of Seropositivity in Patients with Undifferentiated Spondyloarthritis and Ankylosing Spondylitis
  1. Tez No: 762259
  2. Yazar: IŞILAY TAŞKALDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS) ve Andifferansiye Spondiloartrit (USpA) hastalalıkları seronegatif SpA sınıflaması içerisinde yer almasına rağmen klinik gözlemlerde bazı hastalarda seropozitivitenin eşlik ettiğine rastlanmıştır. Ancak, literatürde bu hasta gruplarında seropozitivite sıklığı ile ilgili yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; AS ve USpA hastalarında romatolojide kullanılan bazı serolojik testlerin (RF, anti-CCP, ANA, ENA paneli, anti-dsDNA) görülme sıklığını değerlendirmek ve ikincil olarak da saptanan frekansı normal popülasyon ile karşılaştırmak hedeflenmiştir. Materyal-Metod: Ocak 2012 ile Ocak 2014 tarihleri arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran ve Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı ve ASAS kriterlerine göre USpA tanısı konulmuş toplam 1486 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi ve RF, anti-CCP, ANA, anti-dsDNA ve ENA panelinden pozitiflik saptanan toplam 96 hasta ile birlikte 149 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya retrospektif olarak dahil edildi. Çalışma vaka kontrol olarak planlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların; adı-soyadı, cinsiyeti, yaşı, hastalık ve tanı süresi, geliş şikayeti, kullanmakta olduğu ilaçlar, aile hikayesi, entosopati varlığı ve göz tutulumu ile hastalık aktivasyonunu değerlendirmede kullanılan skorlama sistemleri ASDAS ve BASDAİ kaydedildi. Hastaların ayak grafisi, sakroiliak grafisi, sakroiliak MRG ve HLA B-27 sonuçları değerlendirildi. Hasta ve kontrol gruplarında tam kan sayımı, biyokimyasal parametreler (karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, elektrolitler), tiroid stimüle edici hormon (TSH), D vitamin düzeyi, CRP, ESH, RF, ANA, anti-CCP, anti-dsDNA, ENA paneli sonuçları değerlendirmeye alındı. Hastalar ve kontroller demografik özellikler, tetkik sonuçları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 96 USpA'li ve AS'li hasta ile birlikte 149 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 245 kişi dahil edildi. Bu hastaların 86 (%89,6)' sı USpA, 10 (%10,4)' u AS alt grubunda yer almakta idi. USpA'lı ve AS'li iii hasta grubunun yaş ortancası 50 (minimum 18- maksimum 70) olup, sağlıklı kontrol grubunun yaş ortancası 45 (minimum 34-maksimum 63) saptandı. Hasta grubunun 84 (%87,5)'ü kadın, 12 (%12,5)' si erkek olup, sağlıklı kontrol grubunun ise 95 (%63,8)' i kadın, 54 (%36,2)'ü erkektir. 96 seropozitif USpA ve AS hastaların 67 (%69,8)' sinde ek romatizmal hastalığa rastlanmazken, 6 (%6,3)'sında aynı zamanda SLE tanısı, 23 (%24)'ünde eş zamanlı SS tanısı saptandı. Hastaların 93 (%96,9)' ünde aksiyel tutuluma rastlanırken, 85 (%88,5)'inde periferik tutuluma rastlandı. Hastaların 52 (%54,2)' sinde herhangi bir göz bulgusu bulunmazken, 2 (%2,1) hastada üveit, 42 (%43,8) hastada kuru göz bulgularına rastlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although ankylosing spondylitis (AS) and undifferentiated spondyloarthritis (USpA) are included in seronegative SpA classification, some patients with seropositivity have observed in the clinical practise. However, there is no study evaluating the frequency seropositivity in these patient groups were found in the literature. The objective of this study was to evaluate the frequency of some serologic tests (RF, anti-CCP, ANA, ENA panel and anti-dsDNA) used in rheumatology in AS and USpA and to compare it with the normal population. Material and Method: Files of the one thousand four hundred and eighty-six patients who applied to Yıdırım Beyazıt University Ankara Ataturk Training and Research Hospital, Rheumatology outpatient clinic between January 2012 and January 2014 and diagnosed with AS according to Modified New York criteria and USpA according to ASAS criteria were evaluated retrospectively; and 96 patients who were positive for RF, anti-CCP, ANA, anti-dsDNA and ENA panel were included into the study retrospectively together with the 149 healthy control group. The study was planned as a case control study. Patient's name, gender, age, periods of disease and diagnosis, complaint at presentation, drugs they used, family history, presence of enthesopathy and eye involvement, and ASDAS and BASDAI values used to evaluate the activity of disease were recorded. Foot x-rays, sacroiliac x-rays, sacroiliac MRI and HLA B-27 results were evaluated. The whole blood counts, biochemical parameters (liver and renal function tests, electrolytes), thyroid stimulating hormone (TSH), vitamin D level, and the CRP, ESH, RF, ANA, anti-CCP, anti-dsDNA, ENA panel results were included. Patients and controls were compared as regards to the demographic characteristics and test results. Findings: As a total of two hundred and forty-five individuals were included in our study, out of which 96 were SpA, and 149 were healthy control group. Eighty-six of the patients (89.6%) were included in the USpA subgroup, while 10 (10.4) were in AS subgroup. The median age in the patient subgroup with SpA was 50 (minimum 18 and vi maximum 70), while the median age in the healthy control group was 45 (minimum 34 and maximum 63). Eighty-four patients in the patient group were females (87.5%) and 12 (12.5%) were males; while 95 (63.8%) in the healthy control group were females and 54 (36.2%) were males. While accompanying rheumatic diseases were not found in 67 of 96 seropositive SpA patients (69.8%), concomitant SLE diagnosis was found in 6 patients (6.3%), and SS diagnosis was found in 23 (24%). While axial involvement was found in 93 (96.9%) of the patients, peripheral involvement was found in 95 (88.5%). While no findings related to eye involvement was found in 52 (54.2) patients, uveitis was found in 2 patients (2.1%) and dry eye findings were seen in 42 (43.8%).