Nazofarenks kanserlerinde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans ve FDG-pozitron emisyon tomografi görüntülemelerinin tedavi yanıt değerlendirmesindeki prediktif değeri ve prognostik önemi
The predictive and prognostic value of diffusion weighted magnetic resonance and FDG PET/CT imaging in nasopharyngeal carcinoma
  1. Tez No: 454043
  2. Yazar: TAYLAN BÜKÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ Bu çalışmada nazofarenks kanseri nedeniyle kemoradyoterapi uygulanmış hastalarda tedavi öncesi çekilen [18F] FDG-PET-BT ile saptanan metabolik aktivite parametreleri ile difüzyon ağırlıklı manyetik görüntüleme (DAMRG) ile belirlenen başta sellülarite olmak üzere birçok faktöre bağlı difüzyon kısıtlılığını gösteren“apparent diffusion coefficient (ADC)”değerlerinin tedavi yanıtı ve sağkalım açısından öneminin analiz edilmesi amaçlanmıştır. METOD Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde 2008-2015 yılları arasında 43 nazofarenks hastasıyla yapılmış retrospektif bir çalışmadır. Tanı ve tedavi sonrası DAMRG ve FDG PET/BT parametreleri primer tümör ve metastatik en büyük lenf nodu için ayrı ayrı ölçüldü. ADC mean, SUV max, SUV mean, MTV ve TLG değerleri analiz edilerek bu parametrelerin prediktif ve prognostik değeri araştırıldı. BULGULAR Ortalama takip süresi 46 aydır. Toplam 43 hasta olup, 17 hasta neoadjuvan KT, 36 hasta eşzamanlı KT ve 14 hasta adjuvan KT almıştır. Radyoterapi yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniği ile primer tümöre ve metastik lenf nodlarına medyan 70 Gy olacak şekilde uygulandı. Görüntülerine ulaşılabilen hasta sayısı 27'dir. Tedavi öncesi DAMRG, PET/BT ve tedavi sonrası DAMRG, PET/BT parametreleri primer tümör ve lenf nodu için ayrı ayrı analiz edildiğinde tanı anındaki primer tümöre ait ADCmean'in düşük olması yanıtı olumlu etkilerken, sağkalımı olumsuz etkilemiştir. Primer tümöre ait yüksek SUV parametrelerine sahip tümörlerde yanıt daha iyi bulunurken, hastalıksız sağkalım daha kötü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE In this study, we aimed to analyse the effect of metabolic activity and diffusion limitation on treatment responses and prognoses of patients with the diagnose of nasopharyngeal cancer treated with chemoradiotherapy. METHOD The records of 43 patients with nasopharyngeal cancer treated with chemoradiotherapy between 2008-2015 at Akdeniz University Medical Faculty Department of Radiation Oncology were reviewed retrospectively. Positron emission tomograpy/computarized tomograpy (PET/CT) and diffusion weighted magnetic resonance (DWMR) images obtained before and 3 months after treatment were analysed. Standardized uptake values (SUVmax, SUVmean, MTV, TLG) parameters indicating metabolic activity and apparent diffusion coefficient (ADC) values reflecting diffusion limitation were established from PET/CT and DWMR, respectively. The relation between ADCmean and SUV parameters was tested and the effects of these parameters on treatment response and prognose were studied. RESULTS Average follow-up was 46 months. While 36 patients received concurrent chemoradiotherapy, 17 patients received neoadjuvan chemotherapy (CT). Adjuvant CT was given to 14 patients. Radiotherapy was given with intensity modulated radiotherapy technique and 70 Gy was applied in 2 Gy fractions for primary neoplasm and metastatic lymph nodes.