Talasemi major hastalarında kardiyak etkilenmenin gösterilmesinde copeptin'in rolü
The role of copeptin for diagnose cardiac deterioration in thalassemia major patients
- Tez No: 454048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ALPHAN KÜPESİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Talasemi hastalığı ülkemizde oldukça sık görülen kalıtsal bir kan hastalığı olup kesin tedavisi kök hücre naklidir. Kök hücre naklinin yapılamadığı durumlarda hayat boyu düzenli kan transfüzyonlarına ihtiyaç duyulur. Düzenli transfüzyonların neden olduğu demir birikimi tüm dokulara olduğu gibi kalbe de zarar verir. Demir birikimi ilişkili kardiyak olaylar bu hasta grubunda halen temel ölüm sebebidir. Bu yüzden, klinisyenler kardiyak komplikasyonları erken tanıyıp henüz geri döndürülebilir aşamada iken tedavi etmelidir. Bu kronik hastalıkla ilgili bilgiler son yıllarda artarken, yeni tanı, takip ve tedavi metodları da geliştirilmektedir. Talasemili olgularda demir yükünü ve transfüzyon ilişkili kardiyak etkilenmeyi saptamak için günümüzde kullanılan testler (ferritin, MRG, kardiyak belirteçler) sınırlı olma özelliğini korumakta olup kardiyak komplikasyonların erken tanınmasında ise yeterli olamayabilmektedir. İnsan vücudunda sıvı ve elektrolit dengesinden sorumlu olan arjinin vazopressin molekülü (AVP) ile hipofiz bezinden birlikte salınan ve invitro ölçümü AVP'e göre daha kolay olan, copeptin molekülü son yıllarda araştırılmaya başlanmıştır. Copeptinin miyokart infarktüsü ve kalp yetmezliği ile ilişkisini gösteren yayınlar bulunmaktadır. Literatürde ise talasemi major hastalarında copeptinin değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmadı. Bu çalışmada, talasemi major hastalarındaki kardiyak hasarlanmanın erken saptanabilmesi için kullanılabilecek yöntemler irdelendi, kıyaslamalar yapıldı. Hastalar MRG gruplarına ( MRI T2*
Özet (Çeviri)
Thalassemia disease is one of the most common hematologic genetic disorders in our country that it can only be cured by stem cell transplantation. If stem cell transplantation is impossible, lifelong regularly blood transfusion is needed. Iron overload, which is caused by regular blood transfusions, damages heart like all other tissues. Cardiac events related with iron overload are still the primary reason for mortality of these patients. Therefore, the clinicians have to realize cardiac complications early and treat them at the right time while they are still reversible. While information about this chronic disease has been increased in the last years, methods of new diagnose, follow-up and treatment have been evaluated. The tests (ferritin, MRI, cardiac markers) used for determining the iron overload and transfusion-related cardiac complications currently are limited capacity and can be insufficient to identify cardiac complications early. The copeptin molecule, which is released by pituiary gland together with arginine vasopressin molecule (AVP) - responsible for fluid and electrolyte balance in human body-and which can be measured easier than AVP in vitro, has been studied in recent years. There have been publications showing relation of copeptin with myocardial infarction and heart failure. It could not be encountered any studies in literature studying copeptin in thalassemia major patients. In this study, methods for early diagnose of cardiac injury in the thalassemia major patients were examined and compared. The patients were divided into groups according to MRI (MRI T2*