Bursa İlinde şeftalide zarar yapan böcek türleri
Insect pest on peaches in Bursa province
  1. Tez No: 45405
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN A. SEKENDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz BURSA İLİNDE ŞEFTALİDE ZARAR YAPAN BÖCEK TÜRLERİ Özlem ÖZER Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir, 1995 Bursa ilinde şeftali ağaçlarında zararlı olan böceklerin tanınmaları, yayılışları ve za rarlarını belirlemek amacı ile çalışmalarımız 1992-1994 döneminde sürdürülmüştür. Bu ne denle Bursa-Merkez, Armutköy, Ahmet Bey köy, Yeniceabat, İsmetiye, Çukurca, Samanlı, Demirtaş, İsabey ve Nilüfer köylerinde, Gürsu ile Kestel ilçelerinde ve Kestel'in Narlıdere, Derekızık, Kozluören köylerinde 4 örnekleme noktası seçilmiş ve çalışmalarımız bu bölgelerde yapılmıştır. Çalışmanın ekonomik bütünlüğü açısından Hexapoda sınıfında yeri olmamakla birlikte önemli kırmızı örümcek türleri hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışmalarımız sırasında 4 takıma ait 10 familyaya bağlı, 2 cins ve 13 tür tespit edil miştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: şeftali / Hyalopterus pruni (Geoff) / Myzus persicae (Sulz.) / Pterochloroides persicae (Chol.) / Brachycaudus persicae (Passerini) / Part- henolecanium corni (Bouche) / Pseudaulacaspis pentagona (Targ. - Tozet.) IQuadraspidiotus perniciosus (Comst.) / Cassida seraphina (Me.) / Phyllobius canus (Gyll.) / Cydia pomonella (L.) / Cydia molesta (Busck.) / Anarsia lineatella (Zeller) / Tetranychus viennensis (Zacher) / Amblyseius sp. I Anystis sp.
Özet (Çeviri)
1 ABSTRACT INSECT PESTS ON PEACHES IN BURSA PROVINCE Özlem ÖZER Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (M. Sc. Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir - Turkey, 1995 For the purpose of realization and determining the disperses and damages caused by the harmful insects to peachs within Bursa province, our studies were carried on between the dates of 1992 and 1994. For well-effecting our studies, it was assigned 4 sampling points in each in Greater Bursa, Armutköy, Ahmet Bey Köy, Yeniceabat, İsmetiye, Çukurca, Samanlı, Demirtaş, İsabey and Nilüfer villages, and in the Gürsu and Kestel towns and also Narlıdere, Derekızık, Kozluören villages of Kestel town and our studies were carried out within these areas. For economical integration of our study, it was given detailed information about the im portant red spider mite species, althought not contained within Hexapoda classis. During our studies, 2 genera and 13 species contained in 10 families of 4 orders. KEY WORDS: peach / Hyalopterus pruni (Geoff) / Myzus persicae (Sulz.) / Pte- rochloroides persicae (Choi.) / Brachycaudus persicae (Passerini) / Parthenolecanium corni (Bouche) / Pseudaulacaspis pentagona (Targ. - Tozet.) IQuadraspidiotus perniciosus (Comst.) / Cassida seraphina (Me.) / Phyllobius canus (Gyll.) / Cydia pomonella (L.) / Cydia molesta (Busck.) / Anarsia lineatella (Zeller) / Tetranychus viennensis (Zacher) / Amblyseius sp. / Anystis sp. m