Çanakkale Ayvacık Barajı jeoteknik çalışmaları
The Geotechnical studies of Çanakkale Ayvacık Dam
  1. Tez No: 45404
  2. Yazar: BANU YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ayvacık Barajı, Çanakkale ili Ayvacık ilçesinin 5 km kuzeydoğusunda, Kocaçay deresi üzerinde Haritatepe-Yassıkaya sırtı arasında sulama amaçlı, toprak dolgu tipinde planlanmıştır. * Jeolojik araştırmaların yapıldığı yaklaşık 30 km lik alanda Üst Kretase yaşlı karmaşık seri tabam oluşturmaktadır. Seri Neojen'e ait tortul kayaçlarla diskordan olarak örtülmüştür. Alttaki kayaçlarla aralarında uyumsuzluk bulunan Senozoyik volkanitleri andezit, aglomera ve bazalt büeşirnindedir. Ruvartemer'e ait eski alüvyon en genç oluşuklardır. Temel araştırmalarında aks yeri, dolusavak ve tünel güzergahında yapılan sondajların tümünde aglomera geçilmiş, RQD saptanarak, geçirimlilik için lugeon deneyi yapılmış ve temel kayasında enjeksiyon öngörülmüştür. Ölçülen yeraltısuyu hareketinin yamaçlardan dereye doğru olduğu, geçirimlilik ve durayhhk sorunlarının ortaya çıkmayacağı ileri sürülmüştür. Bölge, Türkiye Sismoteknik Haritasında 3. derece deprem kuşağında gösterilmiş olup yatay deprem katsayısının yüksek alınması önerilmiştir. Dolguda kullanılacak malzemeler için arazi ve laboratuvarda tanımlama deneyleri yapılmış, gövdenin stabilite analizinde gerekli mühendislik özellikleri zemin sınıfına göre belirlenmiştir. Hidrolojik verilere göre belirlenen baraj yükseldiği talvegden 49 m dir. Dolgunun stabilite analizinde Bishop yöntemi kullanılmıştır. NGI kaya sınıflamasına göre; tünel güzergahında yapılacak kazıda sadece gereken yerlerde 1-1.5 m aralıklı germesiz enjeksiyonlu sistematik bulonlama yapılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Ayvacık Barajı / Toprak dolgu / Jeoloji / Temelde geçirimlilik /Temelde durayhhk / Deprem / Dolgu malzemesi / Şev stabilitesi / Derivasyon tüneli w '.4
Özet (Çeviri)
Ayvacık Dam has been planned to be constructed at c. 6 km. NE of Ayvacık Town (Çanakkale province). It will be located on the course of Karaçay stream between Haritatepe and Yassikaya ridges. The benefit of the dam will be irrigation of the nearby areas and be built of the earth fill type. Geological investigations have been carried out over as area of 30 km^. Complex series of Upper Cretaceous age is the basement of the area investigated. The sedimentary formatious of the Neogene age overlie the basement rocks discordantly. Cenozoic volcanics comprise of andesites, agglomerates and basalts. Quaternary aluvium are the youngest formations and are in the nature of talus and soil cover. Geotechnical investigations carried out by systematic drilling programs around the dam site, spillway and the tunnel. All the boreholes intersected the agglomerates. The RQD and permeability were determined by Lugeon test for all the rock types. As a result it has been concluded that the basement rock should be injected. It has also been derived that the stability and porosity of the rocks will not impose any great problems. The area is shown as 3. degree earthquake zone on the seismic map of Turkey. So, horizontal seismic constant should be considered high. The materials to be used in filling have been tested according to the mechanical properties required by the civil engineering. Stability analyses were carried out to determine the classifications of the earth types of the area on construction. According to the hydraulic data obtained the height of the dam should be 49 m. Bishop method has been used in the stability analyses of the filling. According to NGI Rock Classification it has been recommended that in the diversion tunnel systematic bolting should be applied and injections have to be made without stress. KEY WORDS :Ayvacik Dam / Earth fill / Geology / Permeability at foundation / Stability at foundation / Seism /Material of fill / Slope stability / Diversion tunnel m