Bursa ilinde şeftali güvesi (anarsia lineatella zell., lep. gelechiidae)'nin biyolojisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 45329
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET BURSA İLİNDE ŞEFTALİ GÜVESİ {Anarsia lineatetta Zell., Lepidoptera: Gelechüdae)' NİN BİYOLOJİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR. Bursa' da 1993-1994 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada Şeftali güvesi {Anarsia Uneatella Zell.)' nm kısa morfolojisi ve biyolojisi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Çalışmalar doğal koşullarda ve laboratuvarda 25±1°C sıcaklık, % 65±5 orantılı nem ve 16A:8K saat fotoperiyol koşullarında yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonunda: A. Uneatella' nın Bursa ilinde, Yıldırım, Nilüfer, Osmangazi, İnegöl, Orhangazi, Gemlik, İznik ve Mudanya ilçelerindeki şeftali bahçelerinde bulunduğu, kışı 1-2 yıllık dalların çatalları arasında, gözlerin kaidesinde, 2. larva evresinde diyapoz durumunda geçirdiği, Şubat sonu Mail başlan arasında larvaların faaliyete geçtiği, beş larva evresi geçirdiği, Nisan sonu veya Mayıs başlarında ergin çıkışının başladığı, dişi kelebeklerin Mayıs' in ilk yansında konukçu bitkilere yumurta bıraktığı, bir dişi kelebeğin toplam 119.9±38.22 adet yumurta yumurtladığı ve bu yumurtalann % 91' inin açıldığı, Bursa' da şeftali hasadından sonra uygun sekonder konukçu bulunup bulunmamasına göre yılda 3 veya 4 döl verdiği (kışlayan döl dahil), yılda 4 döl vermesi durumunda, 3. ve 4. döllerin kısmi döl olduğu ve ikinci dölünün ortalama 35 günde tamamlandığı saptanmıştır. Ayrıca cinsel oranın (dişi:erkek) pupalarda 1.08: 1.0 olduğu, larvalann daha çok sert çekirdekli meyve türleri ile beslendiği, yumuşak çekirdekli meyve türleri ile de beslenebildiği belirlenmiştir. Diğer yandan doğal düşmanlan arasında Hymenoptera takımına bağlı 3 larva parazitoidi tespit edilmiş olup bunlardan teşhisi yapılan ikisi Paralitomastix varicornis Mercet. ve Perisierola gallicola KiefF.'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCHES ON BIOLOGY OF PEACH TWIG BORER (Anarsia lineatella Zell., Lepidoptera:Gelechiidae) IN BURSA PROVINCE. In this study which was conducted in Bursa between in 1993 and 1994, researches were carried out on the brief morphology and biology of peach twig borer (Anarsia lineatella Zell.). The studies were done under natural conditions and in laboratory at 25±1 "C temperature, % 65±5 Rh and 16L:8D photoperiod. At the end of the studies: It was determined that in Bursa A. lineatella was being in peach orchards in Yıldırım, Nilüfer, Osmangazi, İnegöl, Orhangazi, Gemlik, İznik and Mudanya district, it overwintered in diapause when 2. larval stage between 1-2 years old branches in forks, basemeul of the bud birdts, larvae began activity between at the end of the Febmary and beginning of the March, the larvae passed through 5 stages, adults began to emmcrgc in late April or in early May, the female moths lay their eggs on the host plants in first half of the May, one female moth laid 1 19, 9±38.22 eggs cracked, according to the secondary host plant after harvest in Bursa, it gave 3 or 4 generations in a year (included overwintered generation), when it gave 4 generation in a year 3. and 4. generations were accepted partial generation and 2. generation completed in 35 days. In addition it was determined that the sexual ratio (female.male) in pupae was 1.08:1.0 and larvae preferred to feed on stone fruits but also capable of feeding on pome fruits. It was determined that there were three larval parazitoid from ordo Hymenoptera and two of them which identified were Paralitomastix varicornis Mercet. and Perisierola gallicola Kieff