Pemfigus vulgaris hastalığında foliküler yardımcı T hücrelerinin rolü
The role of follicular helper T cells in pemphigus vulgaris
  1. Tez No: 454056
  2. Yazar: ERKAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKMAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pemfigus nadir görülen kronik seyirli otoimmün büllöz bir hastalıktır. Son yapılan çalışmalarda Tfh hücrelerinin, otoimmün hastalıklarda rol oynayabileceğine dair bulgular mevcuttur. Bu çalışmada, pemfigus vulgaris hastalarında Tfh hücreleri, BCL6 gen ekspresyonu, IL-21 ve IL-6 sitokinleri incelenerek Tfh hücrelerinin pemfigus vulgaris hastalığındaki rolünün anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran 20 adet pemfigus vulgaris hastası ve 20 adet herhangi bir otoimmün hastalığı bulunmayan kontrol olgusu dahil edildi. Çalışmaya alınan bireylerin her birinden periferik kan örneği alınarak akım sitometri yöntemi ile Tfh hücre dağılımı, CD3+CD4+CXCR5+ lenfositlerde hücre içi IL-21 ve IL-6 dağılımı, ELISA yöntemi ile plazma IL-21 düzeyi ve PCR yöntemi ile BCL6 genini ifade eden mRNA düzeyleri incelendi. Hasta ve kontrol grubu arasında dolaşımdaki Tfh hücre oranları, CD3+CD4+CXCR5+ lenfositlerde hücre içi IL-21 ve BCL6 geninin ekspresyonunu ifade eden mRNA düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Ritüksimab tedavisi alan hastalarda ise Tfh hücrelerinde diğer gruplara kıyasla belirgin oranda düşüş olduğu görüldü. Plazma IL-21 düzeyleri hasta grubunda belirgin oranda daha yüksek saptandı. Sonuç olarak plazma IL-21 değerlerinin hasta grubunda yüksek saptanması ve ritüksimab alan hastalarda Tfh hücre oranlarının düşük olması; Tfh hücrelerinin pemfigus vulgaris patogenezinde rol oynayabileceğini destekleyen bulgular olsa da hasta ve sağlıklı kontrol grubu arasında Tfh hücre oranları açısından fark saptanmadı. Tfh hücrelerinin pemfigus vulgaris hastalığındaki rolünün daha iyi anlaşılabilmesi için ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pemfigus is a rarely seen chronic autoimmune disease. Recent stuides have findings that Tfh cells may play a role in autoimmnune diseases. In this study Tfh cells, BCL6 gene expression, IL-21 and IL-6 cytokines were studied and aimed to understand the role of Tfh cells in pemphigus vulgaris disease. 20 pemphigus vulgaris patients and 20 healthy controls who have not any autoimmnune diseases that admitted to Dermatology and Venereology Outpatient Clinic of Akdeniz University School of Medicine were included. Peripheral blood sample is taken from all individuals and studied to analyze Tfh cell distribution, IL-21 and IL-6 distribution in CD3+CD4+CXCR5+ lymphocytes with flow cytometry, plasma IL-21 levels with ELISA, mRNA levels that refers BCL6 expression with PCR. Circulating Tfh cell distribution, IL-21 and IL-6 distribution in CD3+CD4+CXCR5+ lymphocytes and mRNA levels that refers BCL6 expression showed no difference between patient and healthy control groups. But in patients who had taken ritüximab treatment there was a significant reduction at Tfh cells compared to other groups. Plasma IL-21 levels were significantly higher in patient group. In result, although higher results of plasma IL-21 levels in patient group and Tfh cell reduction in patients who had taken ritüximab treatment are findings that may support the role of Tfh cells in pathogenisis of pemphigus vulgaris; there were no significant difference in Tfh cell percentages between patient and healthy control group. Further studies are required to enlighten the role of Tfh cells in pemphigus vulgaris disease.