Damarlarda avülziyon yaralanmaları oluşturmak için yeni bir deneysel model geliştirilmesi
A new experimental model development to create an avulsion injury in vessels
  1. Tez No: 454065
  2. Yazar: MEHMET CAN UBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLENEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Avülziyon yaralanması cilt travmalarında çok sık karşılaşmakla birlikte diğer dokularda da görülmektedir. Deneysel çalışmalarda arter ve vende avülziyon yaralanması oluşturmak amacıyla kullanılan crush-avülziyon modelleri ile nicel veri elde etme imkanı mevcut değildir. Tarafımızca geliştirilen model, kuvvet altındaki deformasyonu elektriksel bir sinyale çeviren yük hücresi kullanılarak oluşturuldu. Sistem, motorun dönme hareketini doğrusal harekete dönüştüren aktüatörün yanı sıra, motor sürücü, joystik (kontrol çubuğu) ve mikrokontrolör devresi ile kurulmuş ve bu amaca yönelik bir yazılım hazırlanarak mikrokontrolöre bağlanmıştır. Ağırlıkları 300-330 gram arasında değişen, 30 adet rattan 6'sı pilot çalışma için kullanıldı. Ratın sağ bacağı femoral nörovasküler paket hariç tüm yapılar kesildikten sonra modelin çekme koluna takılarak sabit hızla çekildi. Pilot çalışmada ekstremite çekilerek kuvvet yol eğrisindeki değişiklikler değerlendirildi. Kuvvette düşme görülen dört yer belirlenerek her grupta 6 rat olacak şekilde dört farklı grup oluşturuldu. Her grupta belirlenen seviyeye kadar ekstremite çekilerek işlem gerçekleştirildi. Ekstremite sabit hızla çekilirken artan kuvvet eğrisindeki ilk düşmeye damar-sinir paketindeki fibröz bantlar ve damarların adventisyaları ile epinöryumdaki kopmanın neden olduğu; ikinci düşmeye arterin kopmasının neden olduğu; üçüncü düşmeye %89 oranında vendeki kopmanın neden olduğu, dördüncü ve son sıradaki düşmeye sinirdeki kopmanın neden olduğu görüldü. Bu modelde, açı, hız ve kuvvet gibi değişkenler sabit tutularak arter ve vende avülziyon tarzı yaralanma oluşturulabildiği gibi, ciltte degloving tarzı yaralanma veya deneysel brakial pleksus zedelenmeleri oluşturulmasında da rahatlıkla kullanılabileceği düşünülen, deney sonuçlarını güvenilir kılan, hassasiyetinin artırılması ile birlikte gelecekte ümit vaat eden bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Avulsion type injuries are usually seen on skin tissue but also rareley seen on other tissue types. In xperimental studies, crush-avulsion injury models, which are used to create vascular avulsion injury are lack of obtaining quantitative data. We develop a new model that turns the deformation under pressure into an electrical signal by using load cell. System contains an actuater; that uses the cycling movement of the engine to turn into the linear movement, engine driver, joystick and a microcontroller. Other properties are attached to the microcontroller by using a software that designed for his project. 30 male wistar albino rats which weight between 300 and 330 gram are used in this study. 6 of the rats are used as preliminary study. After inducing anesthesia, all tissues are cut between inguinal ligament and superficial epigastric vessels except the femoral neurovascular bundle. Right leg of the rat is attached to the pulling arm of the model. On the preliminary study, all of extremities were pulled and evaluated. Pulling force was recorded graphically and 4 decrease peak was seen at the end of the procedure. According to this peak point 4 groups were formed. First decrease peak was seen on the rupture of fibrotic bands just near the neurovascular bundle and rupture of adventitial layer of vessels and epineuroum. Second peak was caused by arterial rupture, third peak was 89% caused by vein rupture. Neural rupture was responsible for the forth decrease peak. This model provides the chance to create an avulsion injury that could be used on vascular avulsion injury and can be used on degloving injury or brachial injury on every rat by keeping variables like pulling angle, speed and force constant in an objective view.