Gömülü alt üçüncü molar dişlerin inferior alveolar kanal ile ilişkisinin panoramik radyograflarda değerlendirilmesi
Evaluation of the relationhip of impacted lower third molars with the inferior alveolar canal on panoramic radiographs
  1. Tez No: 454112
  2. Yazar: CANAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR SUMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaçlar: A) Gömülü alt üçüncü molar diş (GAÜMD) ile inferior alveolar kanal (İAK) arasındaki yakın ilişkinin işareti olduğu düşünülen yedi adet radyografik belirtinin güvenirliğini incelemek. B) GAÜMD çekimi sırasında inferior alveolar nörovasküler demet (İAND)in açığa çıkma riskini gösterebilmesi bakımından, GAÜMD ile İAK'nin panoramik radyograf (PR) üzerindeki vertikal ilişkisinin güvenirliğini incelemek. Materyal ve Metot: Yedi radyografik belirti PR üzerinde var ya da yok olarak incelendi. GAÜMD ile İAK arasındaki vertikal ilişki ise PR'de 3 seviyeye ayrıldı. Elde edilen radyografik verilerin çekim sırasında İAND'nin açığa çıkması ile bağıntısı ki-kare testleri ve lojistik regresyon analizi kullanılarak incelendi. Bulgular: Bu tez çalışmasına 198 adet GAÜMD dahil oldu. 46 (%23,2) olguda çekim sırasında İAND açığa çıktı.
Özet (Çeviri)
Aims: A) To assess the reliability of seven radiographic signs of close relationship between impacted lower third molars (ILTM) and inferior alveolar canal (IAC). B) To assess the reliability of the vertical relationship between ILTM and IAC on panoramic radiograph (PR) as risk indicator for inferior alveolar neurovascular bundle (IANB) exposure during extraction. Material and Method: Seven radiographic signs were assessed as present or absent on PR. The vertical relationship between ILTM and IAC was divided into 3 levels on PR. The correlation of the provided radiographic data with IANB exposure during extraction was analysed by using the chi-square statistics and logistic regression analysis. Results: 198 ILTMs were included in this study. In 46 cases (23.2%) IANB was exposed during extraction.