Mandibulada gömülü dişlerin çevre yapılarla ilişkisinin dental volümetrik tomografi ve panoramik radyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of impacted TEETH in the mandible with surrounding structures by dental volumetric tomography and panoramic radiography
  1. Tez No: 803984
  2. Yazar: BAHAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Diş hekimliğinde panoramik radyografi(PR) ve dental volümetrik tomografi (DVT) gömülü dişlerin pozisyonu ve komşu anatomik oluşumlarla ilişkisini değerlendirmede kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mandibulada gömülü dişlerin komşu dişler ve çevre anatomik yapılarla ilişkisinin hem PR hem de DVT görüntüleri üzerinde değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 2015-2021 yılları arasında Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvuran 150 hastanın DVT ve PR görüntüleri retrospektif olarak incelendi. İncelenen radyografilerde mandibulada tespit edilen gömülü dişlerin prevelansı, konumu, komşu olduğu dişler ve çevre anatomik yapılarla ilişkisi PR ve DVT üzerinden değerlendirildi. İlgili veriler lisanslı IBM SPSS 21 paket programı ve Microsoft Excel programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmada 70'i kadın, 80'i erkek 150 hastanın radyografisinde saptanan 206 adet gömülü diş değerlendirildi. 173 adet gömülü alt üçüncü molar diş(GAÜMD)'lerin en sık izlendiği sınıflamalar %41,04 oranıyla vertikal, %50,87'si sınıf B ve %68,79'u sınıf II dir. İAK %71,68 oranla inferior konumda izlenmiş olup %50,87'sinde GAÜMD kökü ile arasında kemik septumu izlenmemiştir. GAÜMD kökü %23,7 oranla lingual kortikal kemikle kontakta olup, %8,67 lingual kemikte perforasyon mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective: Panoramic radiography and dental volumetric tomography are used in dentistry to evaluate the position of impacted teeth and their relationship with adjacent anatomical formations. The aim of this study is to evaluate the relationship of impacted teeth in the mandible with adjacent teeth and surrounding anatomical structures on both panoramic radiography and dental volometric tomography images. Materials and Methods: In this study, dental volumetric tomography and panoramic radiography images of 150 patients who applied to Dicle University Faculty of Dentistry between 2015-2021 were retrospectively analyzed. The radiographs examined, the prevalence and location of impacted teeth detected in the mandible, their relationship with adjacent teeth and surrounding anatomical structures were evaluated using panoramic radiography and dental volumetric tomography. The relevant data were analyzed with the licensed IBM SPSS 21 package program and Microsoft Excel program Results: In the study, 206 impacted teeth detected in the radiographs of 150 patients, 70 female and 80 male, were evaluated. The classifications in which 173 GAUMDs are most frequently observed are vertical with 41.04%, class B 50.87% and class 2 with 68.79%.IAC was observed in the inferior position at a rate of 71.68%, and no bone septum was observed between the GAUMD root and the root in 50.87%. The GAUMD root is in contact with the lingual cortical bone with a rate of 23.7%, and there is perforation in ٪8.67 lingual bone.