Çok katlı çelik yapıların lineer olmayan davranışına boyutlandırma kriterlerinin etkileri
  1. Tez No: 45412
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL İRTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
i ÖZET ÇOK KATLI ÇELİK YAPILARIN LİNEER OLMAYAN DAVRANIŞINA BOYUTLANDIRMA KRİTERLERİNİN ETKİLERİ Mustafa YILMAZ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Anabüim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Y. Doç. Dr. Erdal İRTEM) Balıkesir, 1995 Bu çalışmada, çok katlı çelik yapıların boyutlandınlmasında esas alınan çeşitli boyutlandırma kriterlerinin ve ülke yönetmeliklerinin yapı sisteminin malzeme ve geometri değişimleri bakımından lineer olmayan davranışına ve göçme güvenliğine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, örnek olarak ele alman bir çelik çerçevenin, ülkemizde ve diğer ülkelerde yürürlükte olan, güvenlik gerilmeleri ve taşıma gücü ilkelerine dayanan standart ve yönetmeliklere göre boyutlandınlması yapılmıştır. ikinci aşamada, boyutlandınlan yapı sisteminin birinci ve ikinci mertebe elasto- plastik hesabı, lineer olmayan teorinin uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilen bilgisayar programlarından yararlanılarak yapılmış ve göçme güvenlikleri, yük parametresi - yerdeğiştirme bağıntıları, plastik kesitlerin oluşumları ile ikinci mertebe etkileri elde edilmiştir. Ele alman sistemin değişik ülke yönetmeliklerine göre boyutlandınlması ve lineer olmayan çözümünden elde edilen sonuçlar çeşitli parametrelere göre kritik edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : çok katlı çelik çerçeve / lineer olmayan sistemler / ikinci mertebe teorisi / elasto-plastik hesap / göçme güvenliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF DESIGN CRITERIA ON NON-LINEAR BEHAVIOR OF MULTI-STORY STEEL STRUCTURES Mustafa YILMAZ Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M. Sc Thesis / Supervisor : Y. Doç. Dr. Erdal İRTEM) Balıkesir - TURKEY, 1995 In this study, the effects of design criteria and current steel design codes on the collapse safety and the non-linear behavior of the multi-story steel structures due to material properties and geometrical changes, are investigated. In the first stage of this investigation, a sample unbraced multi-story steel frame commonly found in buildings is selected and designed according to the provisions of the current steel design codes based on both allowable stress and ultimate strength principles. In the second stage, the designed steel structure is analysed according to the principles of the both first and second-order, elastic-plastic theories under constant gravity and increasing lateral loads as well as proportionally increasing gravity and lateral loads by using effective computer programmes developed for the practical applications of the non-linear theory. The obtained results are given in forms of several parameters such as collapse safeties, load parameter vs. displacement diagrams, plastic section patterns and second-order effects. The current steel design codes are discussed with special emphasis on seismic safety and economical design of multi-story steel frames. KEY WORDS: multi-story steel frame / non-linear structures / collapse safety / second-order theory / elastic-plastic analysis.