Sürtünme kaynak tezgahı imali sae 8620-1040 malzemelerin kaynağı ile mekanik ve metallografik incelenmesi
- Tez No: 45413
- Danışmanlar: PROF.DR. A. NACİ OTMANBÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada farklı özellikteki malzemelerin sürtünme kaynağı ve birleştirilmesinde kullanılan tezgahın imali gerçekleştirilmiş ve SAE 8620 - 1040 malzemelerinin kaynak edilebilirliği araştırılmıştır. Deneyler sırasında kaynak parametreleri devir sayısı ve dövme sûresi sabit tutularak kaynak basıncı, kaynak sürtünme süresi değiştirilerek bu parametrelerin kaynak dikişine olan etkileri mekanik ve metallografık olarak incelenmiştir. Farklı metallerin kaynak edilmesi sırasında ısıl özelliklerinin farklı olmasından dolayı, kaynak bölgesindeki yapının değiştiği, çekme deneyleri sırasında kopmanın kaynak bölgesinden olmayıp ana malzemelerden koptuğu görülmüştür. Kaynak dikişi mukavemetinin deney sırasında kullanılan malzeme mukavemetlerinden yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of machine, which is used for joining of materials with different properties using friction welding, is performed and weldability of SAE 8620-1040 materials are studied. During the experiments, keeping the welding properties of revolution number and beating time constant and changing the welding pressure, the welding friction time the effect of these parameters to welding seam are examined mechanically and metaUographically. While welding of different metak, because of the differences in thermal properties, it is found out that; the structure in welding zone changes; while tension experiments the yielding occurs in main material, not in welding zone; and the strength of welding seam is higher than the strength of material used in welding.