Tekrarlayan kök kanal tedavileri sonrası farklı şekillendirme, doldurma ve irrigasyon tekniklerini takiben orıganum minutiflorum ve sodyum hipokloritin kök kanal dentini temizliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Efficacy of origanum minutiflorum and sodium hypochlorite on root canal dentin cleanliness after retreatment carried out with different shaping obturation and irrigation techniques
  1. Tez No: 454128
  2. Yazar: EMİR FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MADEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; tekrarlayan kök kanal tedavilerinde kanal dolgu materyalinin uzaklaştırılmasında kullanılan eğe sistemlerinin, irrigasyon yöntemlerinin ve solüsyonlarının etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Ortodontik veya periodontal gereksinimler nedeniyle çekilmiş 117 adet mandibular premolar dişin kronları elmas separe ile kesilerek ortalama 16 mm uzunluğunda kökler elde edildi. Bütün kökler ProTaper Universal kiti ve % 5.25 NaOCl ile F3'e kadar kemomekanik olarak şekillendirildikten sonra rastgele 9 gruba ayrıldı. 1. aşamada 39 adet diş kökü AH Plus kanal patı kullanılarak tek kon güta perka yöntemi ile dolduruldu. Kanal dolguları ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc rotary sistemleri ve H-tipi ele eğesi ile uzaklaştırıldı. 2. aşamada MTA Fillapex ve AH Plus kanal patı ile tek kon güta perka yöntemi kullanılarak doldurulan kanal dolguları ProTaper Universal Retreatment kiti ile uzaklaştırıldı. 3. aşamada kanalları MTA Fillapex doldurulup PTUR ile kanal dolguları uzaklaştırılan 26 adet diş kökü pasif ultrasonik irrigasyon (PUI) ve yandan perfore dental enjektör kullanılarak % 5.25 NaOCl ile irrige edildi. 4. aşamada MTA Fillapex doldurulup PTUR ile kanal dolguları uzaklaştırıldıktan sonra PUI % 5.25 NaOCl ve % 1.5 origanum extract solution (OES) kullanılarak ile irrige edildi. Kullanılan eğelerin kanal dolgu materyalinin uzaklaştırılmadaki etkinlikleri arasında anlamlı fark bulunamazken (P>0.05), MTA Fillapex kanal patının AH Plus'a göre daha fazla uzaklaştırıldığı tespit edildi (P˂0.05). PUI ile yıkanan kök kanallarında yandan perfore enjektör ile yıkanan kanallara göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha fazla materyal uzaklaştırıldığı görüldü (P˂0.05). % 5.25 NaOCl ve % 1.5 OES'in uzaklaştırdıkları kanal dolgu materyali miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the efficacy of different retreatment files, irrigation protocols and solutions during retreatment. 117 mandibular premolar teeth extracted for periodontal and orthodontic reasons were selected for this study. Crowns of teeth seperated from cemento-enamel junction to obtain uniform root lenght of 16 mm. All samples were treated chemomechanically with ProTaper Universal rotary kit and irrigated with 5.25 % NaOCl. Apical enlargement was performed using F1, F2 and F3 files. Samples were divided into 9 groups randomly. On the first stage 39 roots were obturated using single-cone technique with AH Plus sealer. Removal of root canal filling was performed using ProTaper Universal Retreatment (PTUR), Reciproc rotary systems and H-files. On the second stage obturation was performed using MTA Fillapex and AH Plus root canal sealers with the same technique before. Then root canal fillings were removed with PTUR files. On the third stage root canals which have been obturated with MTA Fillapex and retreated with PTUR files were irrigated with either passive ultrasonic irrigation technique or irrigation neddles with a side vent using 5.25 % NaOCl. On the fourth stage root canals after retreatment were irrigated with either 5.25 % NaOCl or 1.5 % origanum extract solution (OES). No significant difference was found between retreatment rotary files and H-file (P>0.05). Removal of MTA Fillapex sealer was found to be easier than AH Plus sealer (P˂0.05). Although PUI was found to be more effective than dental irrigation neddle on root canal cleanliness (P˂0.05) there was no significant difference between 5.25 % NaOCl or 1.5 % OES (P>0.05).