Sınıf II anomalili bireylerde aktivatör veya headgear tedavisinin etkilerinin uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of The Long Term Results of Activator and Headgear Treatment in Class II Malocclusion Individuals
- Tez No: 454133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KİKİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Amaç: Bu çalışmada, aktivatör veya headgear apareyi ile tedavi edilmiş bireylerdeki tedavi sonuçlarının uzun dönemde incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda çalışma grubuna aktivatör (19 birey) veya headgear (22 birey) ile tedaviyi takiben sabit tedavi uygulanmış 41 Sınıf II hasta (17 erkek, 24 kız), kontrol grubuna tedavi edilmemiş 82 Sınıf II hasta (30 erkek, 52 kız) dahil edilmiştir. Çalışma grubundan tedavi öncesi (T0), sabit tedavi sonrası (T1), uzun dönemde (T2) ortodontik modeller ve lateral sefalometrik filmler alınmıştır. Cross-sectional olarak oluşturulan kontrol grubunun ise sadece lateral sefalometrik filmlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the long-term results of patients treated with activator or headgear appliances. Material and Method: Our study group included of 41 Class II patients (17 male, 24 female) who had been treated with fixed appliances following activator (19 subjects) or headgear (22 subjects), in control group there was 82 Class II patients (30 male, 52 female) who were not treated. Orthodontic casts and lateral cephalograms were taken from study group at pre-treatment (T0), after-treatment (T1) and long-term (T2). From control group patients, lateral cephalograms were taken at T0 and T1. Only lateral cephalograms were taken from the subjects in the cross-sectional control group.