Serbest dişeti greftlerinde verici palatinal bölge iyileşmesi üzerine trombositten zengin fibrin (TZF) etkilerinin değerlendirilmesi
Determination of effects of platalet rich fibrin (TZF) in palatal wound healing after harvsting free gingival graft
- Tez No: 454134
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İdeal doku kalınlığı ve anatomik avantajlarından dolayı palatinal keratinize mukoza serbest dişeti greftleri için optimal verici bölge olarak önerilmektedir. Ancak aşırı kanama, postoperatif şiddetli ağrı, kemik ekspozu, enfeksiyon ve parastezi SDG operasyonunu takiben görülebilmektedir. Trombositten zengin fibrinin (TZF) anjiyogenezis ve epitelizasyon üzerindeki pozitif etkilerinden dolayı TZF'yi yara iyileşmesinde mükemmel bir materyal yapmaktadır. SDG operasyonlarından sonra palatinal verici bölgede kapama materyali olarak TZF kullanımı verici bölgede görülen komplikasyonları azaltmada basit ve efektif bir yöntem olabilir. Bu çalışmanın amacı SDG verici bölgesindeki iyileşmede TZF membranın rolünü araştırmaktır. SDG ihtiyacı olan 30 hasta seçildi. Yara iyileşmesindeki farklılığı değerlendirmek için 15 hastanın palatinal verici bölgesi TZF membran ile kapatılırken (TZF grubu) geriye kalan 15 hastanın (kontrol grubu) ise TZF membran kullanılmaksızın konvansiyonel iyileşmeye bırakıldı. Hastalar palatinal yaranın total epitelizasyonu açısından cerrahi sonrası ilk bir ay her hafta kontrole çağrıldı. Cerrahi sonrası ilk bir hafta boyunca da postoperatif ağrı, sekonder kanama ve kullandığı analjezik miktarı değerlendirildi. TZF grubunda total epitelizasyon anlamlı derecede daha hızlı bulunmuştur; üçüncü haftanın sonunda TZF grubundaki hastaların %67'si (kontrol grubu %33) total epitelizasyon sergilemiştir. 4. haftada tüm hastalarda total epitelizasyon gerçekleşmiştir. Benzer şekilde TZF grubu hastaları anlamlı derecede daha az postoperatif ağrı, sekonder kanama ve anajezik tablet kullanımı bildirmişlerdir. TZF'nin palatal verici bölgede yara iyileşmesini hızlandırmada ve hastanın postoperatif rahatsızlığını azaltmada etkili bir yöntem olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its anatomic advantages and ideal tissue thickness, palatal keratinized mucoza has been proposed as optimal donor region for free gingival graft (FGG). However, excessive bleeding, severe post-operative pain, bone exposure, infection and paresthesia have been reported following FGG procedure. Owing to its stimulatory effect on angiogenesis and epithelialization, platelet rich fibrin (PRF) is an excellent material for enhancing wound healing. The use of PRF dressings may be a simple and effective method of reducing the morbidity associated with donor sites of autogenous free gingival grafts. The purpose of this study is to determine the role of PRF in the healing of FGG donor sites. Thirty patients requiring augmentation of keratinized tissue were enrolled fort his study. The palatal donor sites of fifteen patients were covered with PRF membranes as palatal dressing (PRF grup) and of the fifteen patients (control grup) were allowed to heal in a conventional way without PRF membrane to clinically evaluate the difference in healing. Epithelization was evaluated once a week until first month. Postoperative discomfort, secondary bleeding and the consumption of analgesics during the postoperative week 1 were assessed. PRF grup showed a significantly faster complete wound epithelization (CWE); 67% of the PRF patients showed CWE at the end of week 3 (control group 33%). No inter-group difference was observed at the and of week 4. Similarly, PRF patients reported significantly less discomfort, secondary bleeding and took a significantly lower dose of analgesics. PRF membrane as a palatal dressing is an efficacious approach to protect the raw wound area of palatal donor site to reduce healing time and patient discomfort.