Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan ve adjuvan kemoterapi alan hastaların yaşam kaliteleri ve sosyal destek düzeylerinin değerlendirilmesi
The assesment of quali̇ty of li̇fe and soci̇al support levels of pati̇ents who were operateal on due to non-small cell cancer and gi̇ven and adjuwant chemoterapy
  1. Tez No: 454142
  2. Yazar: ÖZGE DÜZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY BALTACI GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan ve adjuvan kemoterapi alan hastaların yaşam kaliteleri ve sosyal destek düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, 28.12.2015 - 06.06.2016 tarihlerinde Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Kemoterapi Ünitesine tedavi amacıyla başvuran hastalar, örneklemi ise bu hastalardan araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar oluşturdu. Veriler hasta bilgi formu, EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ölçeği kullanılarak toplandı. Hastaların 21'i (%14,0) 70 yaş ve üstü, 135'i (%90,0) erkek, 123'ü (%82,0) evli, 76'sı (%50,7) İlköğretim mezunu, 112'sinin (%74,7) sosyal güvencesi SGK, 138'i (%92,0) çekirdek aile ve 39'u (%26,0) 2 çocuk sahibi olarak bulundu. Olguların genel iyilik hali puan ortalaması 45,222 ± 18,276 olup fonksiyonel ölçeklerden en yüksek puanı bilişsel fonksiyondan (85,222) en düşük puanın da rol fonksiyondan (44,556) aldı. Bireylerin sosyal destek ölçeği puan ortalamasının 41,367 ± 14,243 olduğu, alt boyutlarından en yüksek puanı aile (20,800 ± 5,705), en düşük puanı özel insan alt boyutu (9,067 ± 5,218) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the quality of life and level of percieved social support of the patients who underwent operation due to non-small cell lung cancer and recieved adjuvant chemotherapy in a descriptive manner. The patients who were treated in Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Research and Ecucation Hospital Chemotherapy Unit between 28.12.2015 and 06.06.2016 constituted the study universe and the sample group included the patients who met the inclusion criteria of the study and accepted to participate. Data were collected by using patient information form, EORTC QOL-C30 quality of life scale, and multidimensional percieved social suppor scale. Twenty-one of the patients (14%) were aged over 70, 135 (90%) male, 123 (82%) married; 76 (50,7%) graduated primary school, 112 (74,4%) had social security, 138 (92%) lived only with their spouse alone and 39 (26%) with spouse and 2 children. The mean overall wellness value of the cases was 45,222±18,276, and they took the highest point from the cognitive functions (85,222) and lowest point from the role functions (44,556). The mean value of multidimensional percieved social support scale of the cases was 41,367±14,243, and from the subdimensions family had the highest point (20,800±5,705) and special human subdimension had the lowest point(9,067±5,218).