Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle pnömonektomi yapılan hastalarda gelişen postoperatif komplikasyonlarda preoperatif predispozan faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative predisposing factors in postoperative complications developing in patients undergoing pneumonectomy for non-small cell lung cancer
- Tez No: 941325
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeniyle pnömonektomi operasyonu olan hastalarda preoperatif predispozan faktörlerin (komorbiditelerin), postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkisi önemli bir konudur. Bu faktörleri anlamak, hastaların cerrahi sonrası riskleri ve komplikasyonları hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Bizim çalışmamızda, KHDAK tanısıyla pnömonektomi uygulanan hastalarda gelişen postoperatif komplikasyonlara etki eden preoperatif predispozan faktörlerin (komorbiditelerin) değerlendirilmesi amaçlandı. Yaşa göre düzenlenmiş Charlson Komorbidite İndeksi (a-CCI) temel alınarak, komplikasyonlara katkıda bulunabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi ve sağkalım üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamızda, Şubat 2018 ile Şubat 2023 tarihleri arasında pnömonektomi yapılan 236 hasta değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri (a-CCI'ya göre), cerrahi detayları, postoperatif komplikasyonları (Clavien-Dindo Sınıflamasına göre) ve sağkalım süreleri analiz edildi. İstatistiksel analizler SPSS 26 programı ile yapıldı, sağkalım Kaplan-Meier yöntemi ile hesaplandı. Bulgular: Hastaların %44,1'inde (n=104) postoperatif komplikasyon gelişti. Komplikasyon gelişimi ile sağ pnömonektomi uygulanması (p: 0,018), ameliyat süresinin uzaması (p: 0,002) ve peroperatif kanama miktarının artması (p < 0,001) arasında anlamlı ilişki saptandı. a-CCI komplikasyon gelişimini öngöremese de, sağkalım üzerinde belirgin farklılık gösterdi. a-CCI skoru yüksek olan hastalarda ortalama sağkalım süresi anlamlı derecede azaldı (p: 0,001). Sonuç: KHDAK nedeniyle pnömonektomi uygulanan hastalarda, sağ taraf rezeksiyon, uzun süren operasyonlar ve artmış kanama miktarı postoperatif komplikasyon riskini artırmaktadır. a-CCI, komplikasyon tahmininde yetersiz olsa da sağkalım öngörüsünde değerli bir göstergedir. Bu faktörlerin değerlendirilmesi, cerrahiye aday hastaların risk sınıflandırmasında ve postoperatif yönetim planlamasında rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Investigating the influence of preoperative predisposing factors (comorbidities) on postoperative complications in patients undergoing pneumonectomy due to Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) is of critical clinical significance. A thorough understanding of these factors can yield valuable insights into postoperative risk stratification and complication management, ultimately contributing to improved surgical outcomes and personalized patient care strategies. This study aims to evaluate preoperative predisposing factors (comorbidities) affecting postoperative complications in patients who underwent pneumonectomy due to NSCLC. Using the Age Adjusted Charlson Comorbidity Index (a-CCI), it investigates the role of comorbid conditions in surgical outcomes and survival. Material and Methods: In this retrospective study, 236 patients who underwent pneumonectomy between February 2018 and February 2023 are analyzed. Demographic data, comorbidities (according to the a-CCI), surgical characteristics, postoperative complications (classified using Clavien-Dindo Classification), and survival outcomes are evaluated. Statistical analysis is conducted with SPSS 26, and survival is assessed using the Kaplan-Meier method. Results: Postoperative complications occurred in 44.1% (n=104) of patients. Significant associations are found between complications and right-sided pneumonectomy (p: 0.018), prolonged surgical duration (p: 0.002), and increased intraoperative bleeding (p < 0.001). Although a-CCI does not predict complication development, it significantly correlates with overall survival (p: 0.001). Patients with higher a-CCI scores have notably shorter survival durations. Conclusion: The findings show that right-sided pneumonectomy, prolonged surgery time, and excessive intraoperative bleeding are associated with increased risk of postoperative complications in NSCLC patients. While a-CCI is not predictive of complication development, it serves as a valuable prognostic marker for survival. These factors should be considered when selecting surgical candidates and planning postoperative care.