Rotator cuff hasarı olan olgularda proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniğinin ve konservatif tedavinin fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of proprioceptive neuromuscular facilitation technique and conservative treatment on functionality and quality of life in patients with rotator cuff damage
  1. Tez No: 454143
  2. Yazar: SÜMEYYE TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmadaki amacımız rotator cuff hasarı olan olgularda proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniği (PNF) ve konservatif tedavinin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya rotator cuff hasarı olan 40 birey dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'e konservatif tedavinin yanında üst ekstremite ve skapular PNF tekniği, Grup 2'ye ise konservatif tedavi uygulandı. Hastalar haftada 3 gün 6 hafta süreyle tedaviye alındı. Hastaların demografik özellikleri, ağrı (VAS), normal eklem hareketi (gonyometre), kas kuvveti (manuel kas testi), fonksiyonellik (UCLA, DASH, Constant, Oxford Ölçütleri), yaşam kalitesi (SF-36) değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6.haftada tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim for conducting this study was to compare the efficacy of proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) technique interrelated with conservative treatment on pain, functionality and quality of life of cases with rotator cuff injuries. 40 individual rotator cuffs were included in the study. Two groups were randomly allocated. PNF technique designed for conservative treatment in Group 2 was added. Patients were treated 3 days a week for 6 weeks. Patients' demographic characteristics, pain (VAS), normal joint motion, muscle strength (manual muscle test), functional (UCLA, DASH, Constant, Oxford Scale), quality of life (SF-36) evaluations were performed. The evaluations were repeated before and 6 weeks after the treatment.