Juvenil dönemde yüksek fruktoz içerikli diyetle beslenmenin perilipin ekspresyonu üzerinden polikistik over sendromu gelişimi ile ilişkisi
Relationhsip between maintaning diet containing high fructose and development of polycytic ovarian syndrome via perilipin expression in juvenile period
- Tez No: 454144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Polikistik over sendromu (PCOS) oluşumunda etkili olan çevresel faktörlerin başında beslenme yer almaktadır. PCOS ve yüksek fruktoz içerikli diyet birlikteliğini gösteren çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Çalışmamızda juvenil dönemde yüksek fruktoz içerikli diyet ve PCOS birlikteliği gösterilerek Perilipin2 (PLIN2) ve Perilipin3 (PLIN3) ekspresyonlarını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızda 36 adet Balb/C türü dişi fare kullanılmış ve dört grup oluşturulmuştur; oral gavaj ile %20 fruktoz içeren çeşme suyu verilen High Fructose (HF)-1 grubu (n=10), oral gavaj ile %40 fruktoz içeren çeşme suyu verilen HF-2 grubu (n=10), 20 gün boyunca susam yağında çözdürülerek (0,01ml 95% etanol içerisinde çözülerek ve 0,09ml susam yağı ile karıştırılarak) subkutan DHEA (dehidroepiandrosteron, 6 mg/100g/gün) enjekte edilen Hormon (H) grubu (n=8) ve hiçbir uygulama yapılmayan Kontrol (K) grubu (n=8). Gruplar arasındaki morfolojik farklılıkları gösterebilmek için Hematoksilen ve Eozin (H&E) boyaması, PLIN2 ve PLIN3 ekspresyonlarını gösterebilmek için ise immunfloresan işaretleme uygulanmıştır. PLIN2 ve PLIN3 antikorları için Western Blot yöntemi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki östradiol (E2), progesteron ve Luteinizan Hormon (LH) seviyelerinin karşılaştırılması amacı ile ELISA tekniği uygulanmıştır. Sonuçların istatistiksel analizleri SPSS 18,0 istatistik programı ile yapılmıştır. HF-1, HF-2 ve Hormon gruplarında antral ve preantral folikül sayısının artmış olduğu ve PLIN2 ve PLIN3 ekspresyonlarının Hormon ve HF-1 gruplarında yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak yüksek fruktozlu diyet ile beslenme PCOS oluşumuna katkı sağlayabilir ve bu mekanizmada PLIN2 ve PLIN3 proteinleri etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Diet comes at the first place among factors affecting PCOS development. Studies showing diet consisting of PCOS combined with high fructose are in a limited level. In this study, it is aimed to investigate PLIN2 and PLIN3 expressions by showing diet consisting of combination of high fructose and PCOS in Juvenile phase. A total of 36 Balb/C type female mice have been used and 4 groups are created: HF-1 (tap water containing 20% fructose is given by oral gavege), HF-2 (tap water containing 40% fructose is given by oral gavege), Hormone ( injection of DHEA [6 mg/100g/day in 0,1 ml of sesame oil] s.c. for 20 days), Control (no treatment). Hematoxylin and eosin staining have been used in order to show the morphological differences between the groups. For PLIN2 and PLIN3 expressions immunofluorescence method has been used. For PLIN2 and PLIN3 antibodies western blot method has been used. ELISA technic has been used to compare E2, progesterone and LH levels between the groups. Statistical analysis were carried aut using the statistics program SPSS 18,0. It is seen that antral and preantral follicle numbers of HF-1, HF-2 and Hormone groups have increased. It is also seen that PLIN2 and PLIN3 expressions are high in HF-1 and Hormone groups. As a result diet with high fructose could contribute to PCOS development and in this mechanism PLIN2 and PLIN3 proteins could also be effective.