İnmeli hastalarda gövde ekstansörlerine uygulanan kinezyolojik bantlamanın denge ve mobiliteye etkisi
The effect of kinesiological taping applied in trunk extensor to balance and mobility in stroke patients
  1. Tez No: 454158
  2. Yazar: İBRAHİM KAYTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı akut inmeli hastalarda sırt ekstansörlerine uygulanan kinezyolojik bantlamanın denge ve mobilite üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 25-85 yaş arası akut inmeli (0-1 ay arası), mobilize olabilen 40 hasta dahil edilmiştir. Hastaların sırt ekstansör grup kaslarına stimulasyon tekniği kullanılarak kinezyolojik bantlama yapılmıştır. Hastalar bantlama öncesi, bantlamadan 30 dak. sonra ve 24 saat sonra değerlendirilmiştir. Hastaların motor fonksiyon, denge ve mobilite değerlendirmeleri için, Modifiye Ashworth Skalası, Süreli Kalk ve Yürü Testi, Sandalyeden Kalk Otur Testi, Köprü Kurma Testi, Fugl Meyer Skalası, Berg Denge Ölçeği, Gövde Bozukluk Ölçeği, Rivermead Mobilite İndeksi uygulanmıştır. Bantlamanın hastalar üzerinde yaptığı durum değişikliği Vizuel Analog Skala ile subjektif olarak sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of kinesiological taping applied in dorsum extensors in acute stroke patients to balance and mobility. Forty patients with acute stroke between the ages of 25 and 85 (between 0-1 months) who could mobilized were included in this study. Kinesiological taping was performed using stimulation technique on the dorsum extensor group muscles of patients. Patients were evaluated before taping, 30 minutes and 24 hours after taping. Modified Ashworth Scale, Timed Up and Go Test, Sit to Stand Test, Bridging Test, Fugl Meyer Scale, Berg Balance Scale, Trunk Impairment Scale, Rivermead Mobility Index were applied for motor function, balance and mobility evaluations of patients. The change in condition that the taping makes on patients is subjectively questioned by the Visual Analogue Scale.