Örgütlerde bilgi yönetimi uygulamalarının örgüt kültürüne etkisi: Adıyaman Belediyesi örneği
The influence of organizational culture in organizations knowledge management practices: The example of the municipality of Adıyaman
  1. Tez No: 454210
  2. Yazar: MEHMET SELÇUK FİDANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Kamu Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma; Adıyaman ili Belediyesinde çalışanlarının bilgi yönetimi ve örgüt kültürünün karşılıklı etkileşimini incelemek üzere, bilgi yönetimi süreci ve uygulamalarının örgüt kültürü üzerinde olumlu, olumsuz etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini 22/06/2016-30/09/2016 tarihleri arasında Adıyaman Belediyesinde çalışan personel oluşturmaktadır. Evren içerisinde herhangi bir örneklem alınmamış olup, tümüne ulaşılmak istenmiştir. Ancak, 258 kişiye ulaşılmıştır, bu nedenle çalışmaya katılım oranı, %38,7 Araştırmanın verileri; sosyo-demografik özellikler örgüt kültürü ölçeği ve yönetim uygulamaları ölçeğinde oluşmaktadır. Elde edilen bulgulara göre Adıyaman belediyesinde bilgi yönetimi bu süreçlerinin birbirini etkilediği görülmüştür. Bilgi yönetimi uygulamalarının çalışılan pozisyon ile anlamlı farklılıklar görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca bilgi yönetimi süreçleri örgüt kültürü ile pozitif orta kuvvetli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmamızda yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda Adıyaman Belediyesi çalışanlarının bilgi yönetim uygulamalarını kullandıkları ve bilgi yönetim süreçlerini oluşturdukları görülmektedir. Bu bilgi yönetimi süreçlerinde aksayan yönlerin tespiti ve var olan sistemin daha iyiye taşınması için konu ile ilgili çalışmaların yapılması ve ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet içi eğitimler ile personellerin farkındalıklarının arttırılması üstünde durulması gereken önemli hususlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of employees and organizational culture in the municipality of adiyaman province to examine the mutual interaction of knowledge management, organizational culture on knowledge management processes and practices was conducted to determine the positive and negative effects. Cross-sectional, descriptive type 22/06/2016 the scope of the study-consists of employees of Adiyaman in the municipality of between the dates 30/09/2016. The universe sample was taken and all were achieved. However, it has reached 258 people, and therefore in the study, the participation rate increased from 38.7 research data and socio-demographic variables and management practices on the scale of organizational culture consists of the scale. According to the findings, the knowledge management processes in the municipality of Adiyaman have been shown to affect each other. Where significant differences are seen working with a position information management practices have been identified. Also knowledge management processes and organizational culture it has been found that there is a strong relationship moderate positive. In our research the employees of the municipality of adiyaman, as a result of the analyses and evaluations of management practices they use, and it is observed that the information management processes they create. This information management process for the detection of defects in the existing system and better transport in line with the needs of studies on the subject and you need to focus on increasing the awareness of staff with in-service training has been identified as important considerations.