Tekstil sektöründe stratejik yönetim uygulaması: Adıyaman ve Gaziantep'te bir alan araştırması
- Tez No: 454213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tüm dünyada yönetim alanında yaşanan gelişmeler, stratejik yönetim kavramının önem kazanmasına yol açmıştır. Son dönemlerde bu alanda yapılan çalışmaların sayısında da artış yaşanmaktadır. Dolayısıyla Türkiye'de stratejik yönetim uygulamalarının şu anki durumunun belirlenmesi bu çalışmanın temel amaçlarından birini oluşturmaktadır ve bu kapsamda Adıyaman ve Gaziantep şehirlerinde tekstil alanında faaliyet gösteren işletmelere yönelik bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışma sonuçları stratejik yönetimin uygulama başarısı açısından önemli veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
All over the world, developments in the field of management, has led to the increasing importance of strategic management concepts. In recent years in the number of studies in this field is increasing. Therefore, strategic management practices in Turkey to determine the current status constitutes one of the main objectives of this study and in this regard from Adiyaman and Gaziantep an application for businesses operating in the textile field study was conducted. The study results in terms of achievement of strategic management practice have provided important data.