Stratejik yönetim ve marka yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir sektör uygulaması (Tekstil hazır giyim)
Investigation of relationship between strategic management and brand management: Sector application (Textile apparel)
- Tez No: 466253
- Danışmanlar: DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dünyadaki rekabet ortamı yoğunluğunun giderek artmasına bağlı olarak; ürünler arasındaki belirgin olan farklar giderek azalmaya başlamıştır. Bu nedenle Strateji ve Marka kavramları daha da önem kazanmış, stratejik yönetim faaliyetleri ve marka yönetimi çalışmaları ön plana çıkmıştır. Stratejik yönetim, devamlı gelişim ve değişim içerisinde olan çevreyi kontrol edebilecek ve bu değişime uyum sağlayarak rakiplere üstünlük sağlamak için kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasıdır. Marka yönetimi ise, bir marka yaratılmasından, marka adının ürünlere taşınması ve markanın satın alınmasına kadar geçen süreçteki tüm çalışmaları planlama ve yürütme olup pazar ortamında sürekli olarak işletmenin lider kalmasını sağlamaktır. Bu çalışmada, stratejik yönetim ve marka yönetimi arasındaki ilişki ile ilgili mevcut literatür incelenmiş ve bir sektör uygulaması yapılmıştır. Anket çalışması Koton tekstil firması çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı stratejik yönetim faaliyetleri ve marka yönetimi çalışmalarının, stratejik büyüme üzerindeki etkisini ortaya koymak, değişkenlerin sürece etkisini araştırmaktır. Stratejik büyüme konusuna; çalışmanın birinci bölümünde yer alan stratejik yönetim içerisinde değinilmiştir. Konu beş bölüm olarak ele alınmış, birinci bölümde stratejik yönetim, ikinci bölümde marka yönetimi, üçüncü bölümde stratejik marka yönetimi, dördüncü bölümde uluslararası ve Türk hazır giyim sektöründe markalaşma ve beşinci bölümde de Koton'a ilişkin bilgilere yer verilmiş ve anket sonuçlarına bağlı analizler yapılarak elde edilen veriler yorumlanarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the intensity of competition in the world increases steadily, the apparent differences between products have begun to decrease gradually. For this reason, Strategy and Brand concepts became more important, and strategic management activities and brand management studies became the foreground. Strategic management is the ability to control the environment in constant development and change and to use resources effectively to adapt to this change and to outdo competitors. Brand management is the planning and execution of all the activities in the process from the creation of a brand, to the transfer of the brand name to the products and the purchase of the brand, and to ensure that the operator is always the leader in the market environment. In this study, the current literature on the relationship between strategic management and brand management is examined and a sector application is made. The questionnaire survey was carried out on employees of Koton Textile firm. The purpose of the study is to investigate the effects of strategic management activities and brand management activities on strategic growth and the effects of variables on the process. For strategic growth; Strategic management in the first part of the study.Strategic management in the first part, brand management in the second part, strategic brand management in the third part, branding in the international and Turkish ready-to-wear sector in the fourth part and Koton in the fifth part are given in the five sections and analyzed according to the results of the questionnaire. Tried to explain by interpreting the given data.