Kadın girişimciliğin geliştirilmesinde kamu kurum ve kuruluşların destekleri ile destek sağlama sürecinde karşılaşılan sorunlar: Gaziantep ilinde bir uygulama
Developing women entrepreneurship, supports provided by public institutions and institutions and problems encountered during support process: An application in Gaziantep
  1. Tez No: 454215
  2. Yazar: ESRA ÇIKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bugün toplumlarda kadın girişimciliğinin gelişebilmesi için, kabul görmesi gerekmektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısını oluşturan kadın girişimciler, ülke kalkınmasında da önemli rol oynamaktadır. Ancak her alanda olduğu gibi kadınlar, girişimciliğin tüm süreçlerinde sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunlar, kadınların toplumsal kimlik, bilgi beceri ve deneyim gibi özelliklerinden kaynaklanabildiği gibi, bürokratik ve yasal düzenlemelerden de kaynaklanabilmektedir. Dolayısıyla kadın girişimci sayısının artarak ülkeye katkıda bulunabilmesi için sorunları farklı olan kadınların desteklenmeleri ve yönlendirilmeleri gerekmektedir. Bu noktada, kamu kurum ve kuruluşları ve diğer kuruluşlar faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, kadın girişimciliğinin kamu kurum ve kuruluşlardan ne tür destek aldıkları ve destek alırken ne tür sorunlar yaşadıklarının belirlenmesidir. Bununla birlikte, bu çalışmada Türkiye'de kadın girişimcilerin bu destek sürecinde karşılaştıkları sorunlara yönelik önerilerin sunulması amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında nitel ve nicel araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Nicel araştırma kapsamında, 320 kadın girişimciye anket uygulanmış, nitel araştırma kapsamında ise 28 kadın girişimciyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, çeşitli istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bu analizler sonucunda, kadın girişimcilerin kamu kurum ve kuruluşlarından destek alma sürecinde karşılaştıkları sorunlar belirlenerek, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For the development of women entrepreneurship in our society today, it is to be welcomed. Constituting approximately half the world's population, women entrepreneurs, also plays an important role in the development of the country. However, as in all areas, women are faced with the problems in the whole process of entrepreneurship. These problems can be caused by features such as social identity and women's knowledge, skills and experience it can also be caused by bureaucratic and legal regulationsTherefore, for women entrepreneurs to contribute to the country increased the number of problems that need to be guided and supported by women is different. At this point, public institutions and other organizations maintain its activities. The purpose of this study is to determine what type of grant the women entrepreneurs receives from public establishments and foundations and what kind of troubles they encounter while taking the grant. On the other hand, in the study it was aimed to give some proposals about the problems women entrepreneurs have encountered during the grant process. In the context of the study, qualitative and quantitative methods were performed. Within the quantitative study, 320 women were surveyed and 28 women were interviewed. The data obtained from the study methods were studied with various statistical analysis. As a result of these analysis, the problems faced by women entrepreneurs in the process of obtaining support from public institutions and organizations are determined, Suggestions for solutions to these problems have been made.